Jan Palach

V roce 2024 si připomínáme již 55. výročí sebeupálení Jana Palacha. V souvislosti s ním jsme připravili výběr toho, co k tématu nabízíme na našem portálu - uvidíte hned tři filmy, třídílné filmové drama Hořící keř,  krátký emotivní snímek Ticho a unikátní dokument Olgy Sommerové Věřím, že více světla potřeba nebude. Také vyzkoušíte několik aktivit a projdete větší množství materiálů.

Informační text

Informační text historika Petra Blažka vás seznámí s osobností Jana Palacha i dalšími živými pochodněmi, zabývá se také vyšetřováním celé události a popisuje reakce společnosti. Odpovídá také na otázku, jak na tento čin reagoval komunistický režim.

Text si můžete přečíst zde.

 


Film: Věřím, že více světla potřeba nebude

Olga Sommerová / Česká republika / 2020 / 84 min.

„Umřel jen ten, kdo žil pro sebe.“ Citát, kterým uzavírá svůj dopis na rozloučenou Jan Zajíc. Student, který se jako ‚Pochodeň č. 2‘ veřejně upálil, aby podpořil požadavky Jana Palacha. Nejvyšší oběť a zejména její forma, kterou oba studenti chtěli vyburcovat český národ z letargie po sovětské vojenské okupaci v srpnu 1968, budí i po letech silné emoce. O méně známých okolnostech šokujících činů ve filmu Olgy Sommerové vypráví historici, spolužáci a v palčivých vzpomínkách i nejbližší příbuzní mladých hrdinů.

Online debata

S historikem Petrem Blažkem o činu Jana Palacha a Jana Zajíce, moderuje Karolína Koubová z Českého rozhlasu. 


Film: Hořící keř

Agnieszka Holland / Česká republika / 2013 / 84 min.

Třídílné filmové drama Agnieszky Holland mapuje příběh sebeupálení Jana Palacha od osudného 16. ledna 1969 přes pohřeb až k soudnímu procesu, ve kterém se pozůstalí pokusili bránit lživým nařčením, která provázela vyšetřování Janova činu.

Aktivita: Mučednictví nebo sebevražda?

V aktivitě jsou žáci konfrontováni s protichůdnými názory na smysl Palachova činu. Nejdříve formulují svůj vlastní názor a posléze na základě soudobých mediálních výstupů diskutují o tom, jak mohou jeho smrt vnímat jiní.

 


Film: Ticho

Milan Peer / Česká republika / 1969 / 11 min.

Píseň Bohdana Mikoláška Ticho reflektující události po Palachově smrti je v krátkém snímku Milana Peera doplněna emotivními záběry z Palachova pohřbu. Umírající mladík ležící na popáleninovém oddělení, matka tiše plačící nad jeho hrobem, statisíce lidí, kteří v němé bolesti pokládají květiny a věnce k jeho rakvi... Vciťte se do dobové atmosféry.

Aktivita: Pochodeň svědomí

Aktivita vede žáky k zamyšlení nad významem osobních obětí, a pomocí časové osy je seznamuje se zásadními momenty československých dějin. Přečtou si také úryvek z eseje Tomáše Halíka Pochodeň svědomí.

Slovo historika

Přečtěte si slovo hned dvou historiků - Pavlíny Formánkové a Petra Blažka -, kteří zasazují film Ticho do historického kontextu, více mluví o konkrétních filmových záběrech i o osudu samotného snímku, který byl velmi brzy zakázán. 

 


Aktivity pro veřejnost

Ticho - píseň pro Jana Palacha (19. leden 1969)

Dne 19. ledna 1969 zemřel na následky popálenin student Jan Palach. Jeho pohřeb se stal na dlouhá léta jedním z posledních projevů odporu proti sovětské okupaci. Tehdejší atmosféru popisuje píseň Bohdana Mikoláška Ticho společně se stejnojmenným dokumentem.

Žáci v aktivitě pracují s textem písně, sdílejí své dojmy z krátkého filmu a také si zkusí napsat krátký vzkaz pro Jana Palacha a Jana Zajíce.

 

Palachův týden (15. leden 1989)

Od 15. ledna 1989 probíhaly na pražském Václavském náměstí několikadenní nepokoje v souvislosti s dvacátým výročím úmrtí Jana Palacha. Proti demonstracím režim tvrdě zasáhl - během tzv. Palachova týdne bylo zatčeno na 1400 osob.

V aktivitě budou žáci analyzovat dobové záběry a diskutovat o paralelách mezi Palachovým týdnem a listopadem 1989.

 

Líbí se vám tyto aktivity k historickým výročím? Každý měsíc jsou součástí Bulletinu Příběhů bezpráví, stačí se přihlásit k odběru a budete je pravidelně dostávat. Můžete se také podívat na archiv již vytvořených historických výročí.

Další materiály
Slavíme milion přehrání lekcí

 

Přečtěte si více
 

Děkujeme vám všem, kteří prostřednictvím našeho portálu přinášíte do tříd důležitá a mnohdy opomíjená témata. Které lekce jsou mezi TOP10? Jaká témata jsou nejoblíbenější? A co dalšího chystáme? Přečtěte si vše o milionu přehrání v našem článku.