Z místa, kde žijeme 2025 | Stejné příběhy, jiná jména

Každoročně vyzýváme studenty, aby ve svém okolí hledali pamětníky, jejichž život poznamenalo komunistické bezpráví, a zaznamenali jejich příběhy. Mladí lidé, kteří se již narodili do svobody a demokracie, se tak osobně setkávají s těmi, kteří většinu života prožili v totalitě. Zároveň s tím se v projektu zaměřujeme na osudy lidí, kteří v současnosti bojují za dodržování lidských práv v zemích postsovětského regionu. Jedná se o čtvrtý ročník s tímto unikátním přesahem do současnosti a podtitulem Stejné příběhy, jiná jména. Podívejte se na výstupy loňského ročníku

  • Studentské týmy vyhledají a zpracují příběh pamětníka komunistického bezpráví ve svém regionu, kterého poté nominují na Cenu Příběhů bezpráví. Na jeho základě jim budou přiřazeny podobné příběhy lidí, kteří se v současné době zasazují o dodržování lidských práv v zemích postsovětského regionu. Jejich osudy následně propojí během lidskoprávní kampaně přímo na své škole. 

  • Projekt začíná úvodním setkáním v březnu v Praze,  vrcholí v druhé polovině listopadu a v průběhu prosince u příležitosti Dne lidských práv (10. prosince), kdy studenti budou prezentovat na škole výstupy svého projektu. 

  • Týmy by měly ideálně mít 5 členů a jednoho vyučujícího.

  • Určeno pro: střední školy nebo žáky 8. třídy základní školy (účast na projektu je zdarma)
  • Březen – prosinec 2025
Chcete se do projektu přihlásit se svým týmem? Domluvte si na leden krátkou informační online schůzku s koordinátorkou projektu na gabriela.valikova@jsns.cz

Zapojeným týmům nabízíme: 

  • dvoudenní setkání v rámci lidskoprávního festivalu Jeden svět, interaktivní workshopy (vyhledávání pamětníka/bádání v archivech, kreativní psaní, fotodokumentace, projektové plánování, lidskoprávní přesah....), účast na projekci filmu o lidských právech
  • metodické materiály pro žáky i vyučující 
  • mentoring a konzultace studentských projektů po celou dobu jejich trvání
  • podzimní webinář o lidských právech a o propagaci projektu
  • certifikát o absolvování projektu
  • honorář pro vyučující za supervizi týmu

Inspirace z minulých let

Během čtrnácti ročníků se do projektu zapojilo 268 studentských týmů. Podařilo se jim shromáždit stovky zajímavých příběhů, dobových materiálů a fotografií. Výsledky jejich pátrání najdete na mapě Příběhů bezpráví

Jubilejní ročník 2019

Tématem tohoto ročníku bylo 30.výročí sametová revoluce. Úkolem zapojených pražských škol bylo zpracovat příběh pamětníka, který emigroval, a zjistit, jak prožíval rok 1989. Projekt zdárně dokončily týmy z Gymnázia profesora Jana Patočky s pamětníkem Janem Jarolímkem a Gymnázium Na Pražačce s rodinným pamětníkem Josefem Dvořákem. Studentky z PORG zpracovaly příběh Jana Potměšila.

Výsledné medailonky byly promítnuty 17. listopadu v rámci 30. výročí sametové revoluce v Kině Příběhů bezpráví na Jungmannově náměstí v Praze.

Více informací zde.

Zajímavosti z minulých ročníků

V jednom z předchozích ročníků Z místa, kde žijeme  zpracovávalo deset studentských týmů z různých částí republiky příběhy na téma paměť roku 1948. Věnovali se perzekuci politických vězňů, znárodnění, nebo také historii vlastní školy v této zlomové době. 

 

Podívejte se na našem youtube kanále na závěrečné prezentace studentů, ve kterých své práce představují. 

                         

Projekt podporují:

Kontaktujte nás: 

Gabriela Valíková

Příběhy bezpráví

E-mail: gabriela.valikova@jsns.cz

Tel.: 739 220 902

Slavíme milion přehrání lekcí

 

Přečtěte si více
 

Děkujeme vám všem, kteří prostřednictvím našeho portálu přinášíte do tříd důležitá a mnohdy opomíjená témata. Které lekce jsou mezi TOP10? Jaká témata jsou nejoblíbenější? A co dalšího chystáme? Přečtěte si vše o milionu přehrání v našem článku.