Byla to dobře připravená past. Ludvík Duroň ze Ždánic se spolu s dalšími dvěma mladíky z jižní Moravy domluvil, že se pokusí o přechod železné opony. Protože to v prostoru hranic neznali, spolehli se na pomoc převaděče. Ten je však zavedl přímo do náruči pohraniční stráže.
Ludvík hned po válce v roce 1945 nastoupil do SNB a stal se komunistou. V roce 1950 ovšem od Bezpečnosti odešel a zřejmě již tou dobou plánoval emigraci za svou ženou, která utekla do Rakouska.
Duroň se svými dvěma kamarády Otakarem Králíčkem a Zdeňkem Šťastným vyhledal pomoc Milana Šmída. Neměl sice dobrou pověst, ale nikdo jiný v dosahu nebyl. Nechali se zavézt taxíkem do Lednice a zamířili k Sedleci, odkud je Šmíd vedl k rakouské hranici. Ta se nacházela kousek za náspem železniční tratě, kterou museli překonat. V tom je ale už převaděč nechal samotné. Omluvil se a kamsi zmizel.
Mladíci přelezli na druhou stranu, kde už na ně ale čekali ukrytí pohraničníci. Ti dostali předem od Šmída falešné informace, že půjde o ozbrojené odbojáře, a začali do nich pálit ze samopalů. Dokonce použili i dva granáty.
Ludvík Duroň a Otakar Králíček byli na místě mrtví, Zdeněk Šťastný sice přežil, ale s vážnými zraněními byl dopraven do nemocnice, kde 25. května 1951 zemřel. Zřejmě v důsledku toho, že mu nebyla poskytnuta náležitá péče a je možné, že byl vystaven během převozu do nemocnice i týrání. Brutální zásah byl několikrát vyšetřován, dokonce už před rokem 1989. Nikdo za něj ale potrestán nebyl.
Zavřít