Výstava 1989: Rok zázraků pojednává o pádu komunistického režimu v Československu. Výstavu tvoří ikonické plakáty a fotografie z roku 1989 doplněné základní faktografií, vzpomínkami aktérů a články z dobového tisku. Plakátová výstava je rozšířena o QR kódy, pod kterými naleznete na ikonických plakátech zadání úkolu a na informačních panelech archivní záznamy.
Veškeré audio soubory naleznete na této podstránce spolu se správnými odpověďmi na zadané otázky a s dalšími zajímavostmi.
Plakát 68-89
Které události našich moderních dějin propojuje číselná symbolika?
Prohlédněte si pozorně tvar číslic na plakátě: co vám připomínají nebo jaké pocity ve vás vyvolávají?
Projev Martina Klímy (*1969), studenta Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který přednesl k demonstrantům na Albertově 17. listopadu 1989 odpoledne.
Zdroj: Československá televize, 17. listopad 1989
Plakát Zpět do Evropy
Provolání „Zpět do Evropy“ patřilo po pádu komunismu mezi nejčastější hesla.
Vysvětlete, ODKUD a KAM se Češi měli vracet. Jaký význam přikládáte motivu opřeného žebříku?
Novoroční projev nově zvoleného prezidenta Československa Václava Havla (1936–2011), Pražský hrad, 1. ledna 1990.
Zdroj: Novoroční projev prezidenta Václava Havla. TV, Československá televize, 1. ledna 1990. Dostupné také z: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/specialy/30-let-zpet-nase-zeme-nevzkveta-52724.
Plakát Havel na Hrad
Václav Havel byl v letech 1977-1989 několikrát vězněn.
Za co byl konkrétně odsouzen a kolik let celkově strávil ve vězení?
Představitel českého undergroundu Miroslav „Skalák“ Skalický (*1952) o nátlaku a vydírání Státní bezpečnosti a akci „Asanace“, pomocí které chtěl komunistický režim donutit nepohodlné odpůrce režimu a signatáře Charty k vystěhování.
Zdroj: Miroslav Skalický. In: Youtube [online]. 18.12.2014 [cit. 2024-07-29].
Exil II. - Návraty
Rozhovory s československými občany vracejícími se z exilu, reportáž Československé televize, prosinec 1989.
Zdroj: Vánoce 1989, část: Návrat emigrantů. TV, Archiv ČT24, vyrobeno 2009.
Události roku 1968 – invaze vojsk Varšavské smlouvy, která se odehrála v noci z 20. na 21. srpna 1968. Srpnová okupace si vyžádala i ztráty na civilním obyvatelstvu způsobené okupačními vojsky. Sovětští vojáci zůstali na našem území až do roku 1991.
Události roku 1989 – dne 17. listopadu proběhla na Národní třídě studentská demonstrace, která byla násilně potlačena. Spojujeme s ní začátek sametové revoluce a pád komunismu v Československu.
Z rozhovoru s autorem plakátu Alešem Najbrtem:
Tvůj plakát z kolekce ostatních revolučních plakátů vyčnívá, je z něj trochu cítit inspirace aktuálními trendy západní grafiky. Jak ses v té době dostával k informacím o tvorbě západoevropských nebo amerických designérů?
My jsme s přáteli byli spíš příznivci nesametové revoluce a tvrdšího přístupu ke komunistům. Proto i můj plakát je hranatý a agresivní. Nebyl to příliš vítaný postoj, a proto taky člověk, který si pro plakáty ráno do školy přijel, ho odmítl distribuovat právě pro jeho agresivitu. Dostal to pak ale příkazem přímo z Mánesu, kde mu to nařídili malíři Jarda Róna a Standa Diviš. To víš, byla revoluce... Myslím, že tvary toho plakátu jsou ovlivněny spíš kubismem než těmi trendy, o kterých mluvíš.
Zdroj: BLAŽEK, Filip. Plakáty Sametové revoluce: příběh plakátů z listopadu a prosince 1989 = Posters of the Velvet revolution: the story of the posters of November and December 1989. Vyd. 1. Praha: XYZ, [2009]. 143 s. ISBN 978-80-7388-281-5.
Fotograf snímek pořídil ze západního sektoru v Berlíně. Za zdí vidíme rudé vlajky, Braniborskou bránu, zeď je ze západní strany posprejovaná graffiti, protože k ní měli kolemjdoucí volný přístup. V západním Berlíně byla street-artovou galerií.
Jedná se o logo Občanského fóra (OF). Což bylo politické hnutí, které vzniklo dva dny po začátku sametové revoluce v Praze jako široká, spontánní platforma občanských nezávislých aktivit.
Z rozhovoru s autorem plakátu Václavem Jiráskem:
Pane Jirásku, snímek na plakátu PRAVDA ZVÍTĚZÍ má zajímavou historii, neboť byl vytvořen ještě před listopadem 1989, můžete popsat, jak a proč vznikl?
Snad pravda jednou zvítězí, protože kolem tohoto plakátu bylo uvedeno dost nepravd. Fotografii mladého muže s českou vlajkou vytvořili členové uměleckého sdružení Bratrstvo na jaře roku 1989. Měla název: „Už nikdy nebudou naše zraky zářit tak jako v roce 1953...“ a byla parafrází na falešný optimismus padesátých let, který nás v šedé depresi 80. let fascinoval. Tehdy to byla pro nás určitá postmoderní bizarní hra, vzdor a vymanění se z falešnosti té doby. Až v okamžiku revolučního dění jsme ji použili pro plakát se sloganem „Pravda zvítězí".
BLAŽEK, Filip. Plakáty Sametové revoluce: příběh plakátů z listopadu a prosince 1989 = Posters of the Velvet revolution: the story of the posters of November and December 1989. Vyd. 1. Praha: XYZ, [2009]. 143 s. ISBN 978-80-7388-281-5.
Návrat do rodiny svobodných demokratických států po 40 letech vlády v komunistické diktatuře. Návrat do společnosti zemí, ve kterých se občané mohou podílet na moci, kde se lidé mohou občansky angažovat a ovlivňovat dění ve svém okolí. Obnovení zpřetrhaných ekonomických vztahů se zeměmi západní Evropy, transformace centrálně plánované ekonomiky na tržní.
Pohyb vzhůru do vyšších pater, do společenství evropských demokracií, do prostředí vyspělých a bohatých států
Děkujeme vám všem, kteří prostřednictvím našeho portálu přinášíte do tříd důležitá a mnohdy opomíjená témata. Které lekce jsou mezi TOP10? Jaká témata jsou nejoblíbenější? A co dalšího chystáme? Přečtěte si vše o milionu přehrání v našem článku.