Jak na prevenci s dokumentárním filmem?
28.1.2025
Máme radost, že vám můžeme představit nový Rozcestník lekcí pro prevenci. Audiovizuální lekce jsou koncipovány tak, aby přispěly k otevření citlivých témat a podporovaly diskusi a reflexi vlastních emocí. Hlavním nástrojem v tomto procesu je příběh – každý se tak svým vlastním způsobem může identifikovat s postavami z filmu. To pomáhá člověku přirozeně budovat vlastní postoje, utvářet hodnoty, tříbit názory i vstoupit do diskuse s ostatními a sdílet různorodé pocity nejen z filmu. Díky tomu mohou žáci mluvit o svých zkušenostech nepřímo, což usnadňuje komunikaci a reflektování vlastních postojů.
Na portálu jsme shromáždili přes 400 filmů a videí, z nichž nabízíme přehledně kategorizované ty, které mají preventivní vyznění a je k nim zpracována lekce vhodná pro všeobecnou prevenci rizikového chování. Lekce v novém rozcestníku jsou rozděleny do kategorií podle druhu rizikového chování nebo tématu. V rámci kategorie jsou pak lekce seřazeny dle doporučeného věku. Všechny lekce obsahují audiovizuální materiál a na něj přímo navazující doporučené aktivity a informační texty.
Pokud s prací s audiovizuálními materiály ve výuce ještě nemáte zkušenosti, doporučujeme se seznámit s metodikou nebo zdarma absolvovat seminář, které vám pomůže začít naše materiály pro prevenci efektivně využívat.
Široký výběr témat
Rozcestník pokrývá osmnáct kategorií, mezi nimi najdete například Soužití v kolektivu, Seberozvoj, Přijímání odpovědnosti, Psychické zdraví, Mezigenerační vztahy, Migrace a menšiny a další. Nebudeme zde představovat všechny kategorie, které si můžete v rozcestníku sami projít podle zájmů a potřeb vašich žáků.
Podívejme se ale alespoň na jednu z nich, která je opravdu důležitá, a to na Soužití v kolektivu. Když spolu lidé musí trávit mnoho času, neznamená to, že spolu hned začnou dobře vycházet. V této kategorii můžete hledat lekce a aktivity, které vám pomohou stmelit třídní kolektiv, nacházet společnou řeč i přijmout nově příchozí. Věnujte pozornost třídnímu klimatu skrze nastavování pravidel a podporu sounáležitosti. V kategorii Soužití v kolektivu si můžete vybírat z dvanácti lekcí pro různé věkové kategorie od 6+ do 15+.
Spot Máme něco společného je zde pro žáky starší osmi let a doporučená aktivita pro prevenci Kdo v této místnosti. Ta má za cíl ukázat žákům, že mají více společného, než si možná myslí. Žáci uslyší různá osobní prohlášení a budou na ně reagovat podle toho, jestli se jich týkají, nebo ne. Prostřednictvím aktivity si žáci uvědomí, jaké mají s ostatními společné zkušenosti a zájmy, což může podpořit pocit jednoty ve třídě a pomoci žákům zbavit se předem vytvořených představ nebo stereotypů. Aktivita vede žáky k tomu, aby zapojili a rozvíjeli svou empatii, snažili se porozumět ostatním a naučili se oceňovat rozmanitost svých spolužáků a jejich pohledů na svět.