Studentská porota Jednoho světa

Každý rok vybíráme tři aktivní středoškoláky a středoškolačky, kteří jsou zapojeni do programu Jednoho světa na školách. Ti pak hodnotí během festivalu nejlepší film z kategorie Jeden svět pro studentky a studenty. Vítězný film je vyhlášen na slavnostním zakončení a obdrží Cenu studentské poroty.

 

V roce 2024 vybrala porota jako nejlepší snímek: 

Rahčan - Ella se bouří  

Anne Marte Blindheim | Norsko | 2022 | 59 min 

 

V horách na severu Norska, odkud Ella pochází, se kromě jedinečného přírodního bohatství nacházejí i rozsáhlé zásoby mědi. Když norská vláda vydá povolení v oblasti těžit a úchvatnému fjordu hrozí zamoření toxickým odpadem, Ella se rozhodne jednat a postaví se do předních řad protestního hnutí. Jedinou cestou, jak dosáhnout zastavení těžby, se ukazuje být občanská neposlušnost. Film rámovaný sámským elektropopem zároveň nahlíží do komunity Sámů, historie jejich nucené asimilace, ale i vůle zachovat své tradice a své přirozené prostředí.

 

Přečtěte si zdůvodnění poroty: "Každý film, který jsme měli šanci hodnotit, nám předal unikátní poselství. Po dlouhém rozhodování jsme z pětice snímků vybrali ten, jenž se nejvíc dotýká témat rezonujících naší generací, ať už se jedná o ochranu životního prostředí nebo hledání sama sebe.  

 

Především nás ale inspirovala všudypřítomná naděje a pevné odhodlání bránit svou minulost, přítomnost i budoucnost. Náš celkový dojem umocnilo pohlcující audiovizuální zpracování podporující Sámskou kulturu, tradice, a ztotožnění se s příběhy, a emocemi hrdinů. "

 

Ukázka z filmu:

 

Zdravice režisérky: 

 

 

Ve studentské porotě 2024 zasedli:

Ludmila Kozlová

Ludmila (17 let) studuje Česko-anglické gymnázium v Českých Budějovicích. V Prachaticích, odkud pochází, založila s spolužáky nezávislý Ekotým, ve kterém spolu s mladšími spolužáky a spolužačkami řešili místní environmentální problémy. Aktivně a dlouhodobě se věnuje problematice životního prostředí především z úhlu výchovy k udržitelnosti, jejíž vizi naplňuje tvorbou výukových materiálů. Díky těmto aktivitám se loni dostala do finále Ceny Gratias Tibi, která oceňuje mladé aktivní lidi, kteří se zapojují do dění okolo nás a je laureátkou Ceny Josefa Vavrouška v kategorií Ekozásek roku.

Jan Křivan

Jan (18) studuje poslední ročník Gymnázia Václava Hlavatého v Lounech a letos ho čeká maturita. Na své škole je aktivní, například společně se spolužáky loni před Vánoci založil a zorganizoval filmový festival Connect fest, který se tematicky zaměřuje na sociální média, bezpečnost v kyberprostoru nebo využití umělé inteligence a práci s ní. Po gymnáziu by se chtěl dostat na fakultu architektury ČVUT v Praze. Rád poslouchá hudbu, sportuje a do Prahy se těší především na seznámení s novými lidmi, aby si rozšířil své obzory. 

Karolína Kubíčková

Karolína (18) pochází ze střední Moravy a aktuálně studuje čtvrtý ročník na gymnáziu Boskovice. V roce 2023 se zúčastnila projektu Příběhy bezpráví – Z místa, kde žijeme. V projektu se svým týmem zpracovala příběh řeholní sestry, jež byla perzekuována komunistickým režimem a spojila je s příběhem ruského kněze, který aktivně podporuje ukrajinské válečné uprchlíky. Ráda čte, navštěvuje muzea a divadla, a také se aktivně zajímá o historii – především o období středověku a regionální historii. Blízko má i k ostatním společenským vědám, zejména k filozofii a politologii.  

Slavíme milion přehrání lekcí

 

Přečtěte si více
 

Děkujeme vám všem, kteří prostřednictvím našeho portálu přinášíte do tříd důležitá a mnohdy opomíjená témata. Které lekce jsou mezi TOP10? Jaká témata jsou nejoblíbenější? A co dalšího chystáme? Přečtěte si vše o milionu přehrání v našem článku.