Než začnete učit s AI
Než se s žáky pustíte do objevování umělé inteligence, seznamte se s tím, jak funguje a čeho je v současné době schopná. Pomůže vám to lépe využít přednosti AI nástrojů a uvědomit si jejich limita a nedostatky.
AI ve zkratce
Většina lidí si v současné době pod pojmem umělá inteligence nebo AI představí tzv. chatboty, tedy počítačové programy schopné simulovat konverzaci s člověkem nebo generovat obrázky v reakci na jeho pokyny - prompty. Ve skutečnosti je však technologie založená na umělé inteligenci již nějakou dobu využívaná řadou online nástrojů, jako jsou navigační systémy v mapách, doporučovací systémy sociálních sítí nebo překladače.
Chatboty jako takové fungují na principu generativní umělé inteligence. Tu lze zjednodušeně popsat jako soubor vysoce komplexních počítačových programů založených zejména na strojovém učení, pokročilých algoritmech a statistice. Na základě trénovacích dat se chatbot naučí rozpoznávat vzorce a vytvářet jim podobné výstupy.
Konverzační AI chatboty (např. chatGPT a Copilot) jsou založeny na tzv. velkých jazykových modelech (LLM). Aby byly chatboty schopny „konverzovat“, jsou natrénovány na masivních souborech textových dat a při své odpovědi postupně generují jedno slovo za druhým na základě statistické pravděpodobnosti. Ve skutečnosti se tedy nejedná o žádnou formu „inteligence“, ale spíše o statistický predikční model.