Novináři a mediální odborníci

Do třetího ročníku TMV se zapojilo 63 zkušených novinářů a renomovaných mediálních odborníků, kteří s žáky a studenty debatovali o mediálních tématech.

Petr Albrecht - Česká televize

Editor zpravodajství a sociálních sítí České...
Rozbalit

Petr Albrecht - Česká televize

Editor zpravodajství a sociálních sítí České televize v Brně. Novinařinou žije už od základní školy. Začínal v Právu a v Lidových novinách, vyzkoušel si i funkci tiskového mluvčího. Spolupracoval s Univerzitou Palackého na projektu popularizace vědy a na Masarykově univerzitě vede kurz internetové televize. Je nadšeným fanouškem Twitteru.

Zavřít

×

Dalibor Bártek – Česká televize

Reportér investigativního pořadu České televize...
Rozbalit

Dalibor Bártek – Česká televize

Reportér investigativního pořadu České televize Reportéři ČT, v jejíž redakci působí od jejího vzniku, tedy již patnáct let. Předtím pracoval jako reportér a později dramaturg pořadu Klekánice, kam nastoupil v roce 2001. Před příchodem do České televize řídil jako šéfredaktor několik regionálních zpravodajských týdeníků a spolupracoval s dalšími médii. Věnuje se především problematice propojení zločinu, politiky a veřejné správy. Za svou práci získal dvě Novinářské ceny a třikrát Cenu Respektu udělovanou na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava.

Zavřít

×

Marie Bastlová – Český rozhlas

Moderátorka Českého rozhlasu, pořadu Dvacet minut...
Rozbalit

Marie Bastlová – Český rozhlas

Moderátorka Českého rozhlasu, pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Do srpna 2017 analytička a členka rozhlasové investigativní redakce. Před nástupem do ČRo pracovala osm let v Hospodářských novinách, ještě před tím tři roky v Lidových novinách. Věnuje se především české politice.

Zavřít

×

Vojtěch Berger – HlídacíPes.org

Od roku 2017 pracuje pro HlídacíPes.org, server...
Rozbalit

Vojtěch Berger – HlídacíPes.org

Od roku 2017 pracuje pro HlídacíPes.org, server nezávislé žurnalistiky, který dlouhodobě mapuje například ruský a čínský vliv v ČR a věnuje se tématu dezinformací nebo oligarchizaci české politiky. Předtím 12 let působil v zahraniční redakci Českého rozhlasu, z toho čtyři roky strávil jako stálý zpravodaj na Slovensku a v Rakousku.
Za projekt Cíl: Německo, který zachycoval integraci syrských uprchlíků v Německu, dostal v roce 2017 Česko-německou novinářskou cenu. Věnuje se převážně středoevropským tématům, vývoji veřejnoprávních médií, mapování krajní pravice, populistických stran a hnutí v našem regionu. Řídí se heslem: „Co se dnes děje u sousedů, může se zítra dít v Česku.“

Témata k diskusi:

  • (ne)důvěra v média
  • útoky na média/novináři jako terč

Zavřít

×

Jan Bumba – Český rozhlas

Většinu kariéry strávil v Českém rozhlase, psal...
Rozbalit

Jan Bumba – Český rozhlas

Většinu kariéry strávil v Českém rozhlase, psal ale také do Hospodářských novin a týdeníku Ekonom. Začínal v zahraniční redakci Radiožurnálu, kde sledoval mimo jiné dění na Balkáně. Čtyři roky měl možnost pracovat pro českou redakci BBC; v Londýně viděl, jak se rodí pořady sledované a poslouchané po celém světě. Z pozice redaktora a reportéra přešel postupně na místo moderátora. Dnes moderuje takzvané proudové vysílání a také půlhodinový pořad Interview Plus.

Témata k diskusi:

  • veřejnoprávní vysílání
  • jak vést rozhovor a jak poznat dobře vedený rozhovor
  • objektivita, neutralita, férovost mediálního obsahu

Zavřít

×

Robert Čásenský – magazín Reportér

Novinář a komentátor, šéfredaktor a majitel...
Rozbalit

Robert Čásenský – magazín Reportér

Novinář a komentátor, šéfredaktor a majitel reportážně investigativního magazínu Reportér. Za pětačtyřicet let života strávil více než polovinu prací v různých tištěných médiích. Začal psát v roce 1993 do Českého deníku a přes Denní Telegraf a Lidové noviny doputoval až do MF Dnes. Tu potom od roku 2006 vedl jako šéfredaktor. Za jeho působení přinesla MF DNES sérii investigativních odhalení týkajících se nejvyšších pater české politiky. Při vlastnickém veletoči v českých médiích v roce 2013 se rozhodl funkci šéfredaktora opustit. Jelikož ale pořád věří, že má smysl pokoušet se o dobrou žurnalistiku, založil magazín Reportér. A protože každou redakci musí někdo řídit, stal se v Reportéru šéfredaktorem. Reportér už je na trhu pátým rokem a stále získává nové čtenáře.

Zavřít

×

Petr Dudek – Český rozhlas

Jako novinář pracuje od roku 1992, za minulého režimu...
Rozbalit

Petr Dudek – Český rozhlas

Jako novinář pracuje od roku 1992, za minulého režimu v médiích pracovat nemohl. Vystřídal práci v televizi a v tištěných médiích, ale nejdéle pracuje v rozhlase, z toho v české redakci BBC osm let a více než deset let v Českém rozhlase. Většinu času jako editor odpovědný za vysílání. Pro Českou televizi moderoval pořad Kontexty. V posledních letech připravuje pořady Dvacet minut Radiožurnálu nebo Interview Plus. K jeho blízkým spolupracovníkům patřili či patří například moderátoři Martin Veselovský, Lucie Vopálenská nebo Jan Pokorný.

Témata k diskuzi:

  • profese novináře
  • předvolební kampaně v médiích

Zavřít

×

Zdeněk Fučík – Česká tisková kancelář

Šéfeditor zpravodajství ČTK. V ČTK začal pracovat v...
Rozbalit

Zdeněk Fučík – Česká tisková kancelář

Šéfeditor zpravodajství ČTK. V ČTK začal pracovat v roce 2003. Zpočátku se zabýval především ekonomickým a regionálním zpravodajstvím. V letech 2009 až 2013 působil jako zpravodaj v USA, poté byl vedoucím zahraniční redakce ČTK. V roce 2014 nastoupil jako editor a reportér zahraniční redakce České televize, mimo jiné absolvoval stáž v televizi CNN. Poté byl zástupcem šéfredaktora týdeníku Euro a zpravodajského portálu Info.cz. Do ČTK se vrátil v roce 2018 na pozici šéfeditora.

Zavřít

×

Denis Gaidoš – Česká televize

Pracuje jako vedoucí redaktor České televize pro region...
Rozbalit

Denis Gaidoš – Česká televize

Pracuje jako vedoucí redaktor České televize pro region Severovýchod. V roce 2009 začínal jako reportér TV Barrandov. Rok poté již moderoval Dobré ráno s ČT. V letech 2011 až 2013 působil jako šéfredaktor a programový ředitel TV Metropol, poté jako tiskový mluvčí České obchodní inspekce.

V roce 2015 přišel zpátky do České televize, kde působil jako vedoucí vydání Událostí v regionech a editor Regionální redakce ČT. V současné době v České televizi zastává pozici vedoucího redaktora regionu Severovýchod.

Témata k diskusi:

  • soukromá vs. veřejnoprávní média (rozdíly, druhy médií, způsoby financování, povinnosti)
  • reklama vs. obsah vysílání (druhy reklamy, vliv reklamy na obsah)
  • fungování médií (struktura, způsoby práce, denní agenda)
  • média v 21. století (trendy v obsahu a formě, nové druhy médií, sociální platformy, občanská žurnalistika)
  • hráči na mediálním trhu (média, PR agentury, reklamní a marketingové agentury)

Zavřít

×

Petr Honzejk – Hospodářské noviny

Komentátor, vedoucí názorové rubriky Hospodářských...
Rozbalit

Petr Honzejk – Hospodářské noviny

Komentátor, vedoucí názorové rubriky Hospodářských novin. S novinařinou začínal v devadesátých letech v Českém rozhlase, v letech 2002–2004 byl šéfredaktorem Radiožurnálu. Poté působil v české redakci BBC a od roku 2006 v Hospodářských novinách – nejprve jako editor, posléze jako komentátor. Píše hlavně o domácí politice a společenských tématech. Je dvojnásobným držitelem Novinářské ceny za nejlepší komentář, v roce 2017 získal cenu Ferdinanda Peroutky.

Zavřít

×

Petr Horký – Respekt

Od jara 2016 pracuje v týdeníku Respekt, kde píše...
Rozbalit

Petr Horký – Respekt

Od jara 2016 pracuje v týdeníku Respekt, kde píše články o všem možném – o životním prostředí, o ekonomice, o společnosti a někdy i o kultuře. Dříve pracoval jako reportér v týdeníku Euro a ještě předtím v ekonomickém deníku E15, se kterým procestoval půlku světa. Kromě psaní článků umí také točit filmy – režíroval celovečerní dokumentární film Švéd v žigulíku, za který v roce 2018 získal cenu Pavla Kouteckého.

Zavřít

×

Ludvík Hradilek – Deník N

Fotoreportér. První fotky uveřejňoval v samizdatu. Od...
Rozbalit

Ludvík Hradilek – Deník N

Fotoreportér. První fotky uveřejňoval v samizdatu. Od doku 1985 pomáhal s výrobou a distribucí Revolver Revue. Pašoval samizdaty do Polska. Zakládal týdeník Respekt, kde pracoval šestnáct let. V prvních čistě internetových novinách Aktuálně.cz vyráběl fotogalerie s vlastními komentáři. Autor popisky pod fotkou Andreje Babiše zpochybňujícího romský holokaust „Kdo nepracoval, šup a už tam byl“, která výrazně přispěla k likvidaci prasečáku v Letech. Od loňského roku pracuje v Deníku N – novinách, které se pokouší vrátit ke klasické žurnalistice ověřených a podrobně zpracovaných informací.

Témata k diskusi:

  • mohu diskutovat o své práci, měnící se roli fotografů v novinách za posledních třicet let, vlivu internetu a digitální fotografie na naší práci. Fotoreportér – profese na vyhynutí

Zavřít

×

Karel Hvížďala

Novinář a esejista. Je autorem řady knih rozhovorů s...
Rozbalit

Karel Hvížďala

Novinář a esejista. Je autorem řady knih rozhovorů s předními osobnostmi našeho politického a kulturního života (Václav Havel, Karel Schwarzenberg, Václav Bělohradský, Jiří Přibáň aj.). Dále pak knih rozhovorů a esejů o žurnalistice Moc a nemoc médií a Jak myslet média či Restaurování slov. Letos vyšel třetí díl vzpomínkových textů Exilový orloj (po Osmém dni týdne a Dobře mrtvém dědečkovi). Spolupracoval s deníky MF Dnes a Lidové noviny, s týdeníky Respekt a Reflex či Euro a dalšími periodiky. V České televizi moderoval týdenní rozhovory, pravidelně komentuje domácí a zahraniční politické dění a také dění na mediální scéně v Českém rozhlase. Za rozhlasové hry obdržel dvě ceny v Rakousku, za Dálkový výslech Václava Havla řadu cen v zahraničí a jedno ocenění v Čechách. Za rok 2007 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.

Zavřít

×

Anna Jánská – Deník N

V Deníku N pracuje jako editorka, má na starost sekci...
Rozbalit

Anna Jánská – Deník N

V Deníku N pracuje jako editorka, má na starost sekci Minuta po minutě. Dříve pracovala v Aktuálně.cz jako editorka domácího zpravodajství. V této roli se podílela především na on-line pokrytí k posledním volbám do Poslanecké sněmovny i k přímé volbě prezidenta.

Témata k diskusi:

  • Hlavně nenaletět! Jak se vyhnout dezinformacím v on-line zpravodajství  (role editora ve zpravodajství a úskalí ověřování informací pro on-line pokrytí aktuálního dění)

Zavřít

×

Bohumil Klepetko – Česká televize

Moderátor zpravodajství České televize. V ČT...
Rozbalit

Bohumil Klepetko – Česká televize

Moderátor zpravodajství České televize. V ČT působí od r.1994. Nejprve hlavně jako vnitropolitický redaktor, parlamentní, vládní a hradní zpravodaj; postupně jako moderátor většiny zpravodajských a diskusních pořadů. V letech 1997-1998 byl vedoucím vnitropolitického zpravodajství ČT, v letech 2000-2002 šéfredaktorem zpravodajství ČT. V ČT moderoval např. pořad „21“ (1994-1998), Debata (společně s O.Černým), hlavní zpravodajský pořad Události (1998-2012), Události, komentáře (2012-2013), Hydepark (2013-2015), momentálně Události v regionech (od 2016) a Politické spektrum (od 2016). Průběžně moderoval taky např. několik předvolebních a povolebních debat, přenosy dvou návštěv papeže Jana Pavla II. v ČR nebo ještě parlamentní volby prezidenta ČR (1998, 2003). 

Témata k diskusi:

  • práce moderátora
  • práce novináře veřejnoprávní České televize

Zavřít

×

Jana Klímová – Český rozhlas

Novinářka z Českého rozhlasu. Dva roky pracovala v...
Rozbalit

Jana Klímová – Český rozhlas

Novinářka z Českého rozhlasu. Dva roky pracovala v časopise Respekt a předtím 14 let v MF Dnes. Zabývá se byznysem, ekonomikou a kauzami na pomezí byznysu a politiky. Za investigativní žurnalistiku získala dvě novinářské ceny – Karla Havlíčka Borovského a Ferdinanda Peroutky.

Zavřít

×

Petr Koubský – Deník N

Redaktor Deníku N pro vědu a techniku. K jeho minulým...
Rozbalit

Petr Koubský – Deník N

Redaktor Deníku N pro vědu a techniku. K jeho minulým projektům a angažmá patří webový magazín 067, vzdělávací instituce iCollege, časopisy Softwarové noviny a Inside. 

Témata k diskusi:

  • Každodenní chod média
  • Problematiku vědecké žurnalistiky a popularizace vědy a techniky

Zavřít

×

Tereza Krumpholzová – Česká televize

Pracuje šestým rokem jako reportérka zpravodajství ČT...
Rozbalit

Tereza Krumpholzová – Česká televize

Pracuje šestým rokem jako reportérka zpravodajství ČT v redakci v Ostravě. S novinařinou začala před deseti lety, kdy nastoupila jako externí redaktorka při vysoké školy do regionálních novin. Noviny po zhruba pěti letech vyměnila za televizní obrazovku – poté dva roky pracovala na Nově a na Primě pro investigativní pořady Soukromá dramata a Na vlastní oči. Od roku 2013 je doma v ČT a jejích zpravodajských pořadech – spolu s kolegy vyráží všude tam, kde se něco děje, aby nabídli aktuální informace – a je to někdy pořádný adrenalin.

Témata k diskusi:

  • pohled na práci novináře, představení veřejnoprávního média a práce v něm, přiblížení běžného pracovního dne redaktora (včetně práce s informacemi)

Zavřít

×

Jan Kudláček – Deník N

Jako editor a redaktor zahraniční redakce Deníku N se...
Rozbalit

Jan Kudláček – Deník N

Jako editor a redaktor zahraniční redakce Deníku N se podílím na budování tohoto nového online a tištěného média v České republice.

Do loňského roku jsem téměř 23 let pracoval v TV Prima, kde jsem 20 let vedl a moderoval nedělní pořad reportáží ze zahraničí Prima SVĚT, v časech před nástupem týmu J. Obzinové jsem roky pracoval i jako vedoucí zahraniční redakce zpravodajství, před tím v letech 1995-98 jako redaktor domácího zpravodajství.

Před nástupem do televize (1993-95) jsem byl moderátor a reportér v pražském Radiu City.

Natáčel jsem reportáže i v zahraničí, jako novinář jsem byl na pracovní cestě s českými vojáky a politiky v poválečné Bosně a Kosovu, vysílal jsem tehdy (možná dosud) nejvzdálenější živé vstupy zpráv TV Prima z Washingtonu, byl jsem na zahraničních cestách s českými prezidenty Havlem a Klausem, točil jsem rozhovory s lidmi jako byli generální tajemník NATO Robertson, velitel amerických sil NATO v Evropě Clarke, bývalí premiéři Británie a Španělska Major a Aznar, kandidát v prezidentských volbách, starosta New Yorku a dnešní poradce prezidenta Trumpa Giuliani apod.

Přednášel jsem o zahraničním televizním zpravodajství na VŠE.

Vystudoval jsem Metropolitní univerzitu Praha, Mezinárodní vztahy a evropská studia.

Témata k diskusi:

  • S žáky a studenty bych rád mluvil o rozpoznávání fake news, práci s informacemi a sledování seriózních médií, o tom, jak a proč vznikl a jak funguje Deník N, o článcích, které jsem zatím v Deníku N napsal. Povídat ale můžu i o tom, jak funguje televizní zpravodajství před i za kamerou, mluvit můžu i o dění v zahraničí, o tématech, která by případně mohla žáky zajímat (z aktuálních témat, na která se specializuji, můžu v poslední době uvést hlavně Brexit a chaos kolem něj, Evropskou unii, pak také třeba americkou politiku).

Zavřít

×

Ondřej Kundra – Respekt

S Respektem spolupracuje od roku 1999, stálým členem...
Rozbalit

Ondřej Kundra – Respekt

S Respektem spolupracuje od roku 1999, stálým členem redakce je od roku 2002. Od května 2008 vede domácí rubriku Respektu.
Ve svých textech popisuje především dobrodružný svět české politiky se zaměřením na korupci a veřejné zakázky. V roce 2011 získal za politické analýzy a investigativní texty Novinářskou křepelku a současně Novinářskou cenu v kategorii investigativní žurnalistika za text rozkrývající sepětí justice s politikou s cílem nevyšetřovat klíčové korupční případy. V roce 2014 vydal v nakladatelství Akademie knihu o známé mecenášce umění Meda Mládková – Můj úžasný život. V roce 2017 vydal knížku Putinovi agenti a spolu s Tomášem Lindnerem knížku Můj syn terorista – Jak se rodí evropští džihádisté, která zkoumá, proč se mladí evropští muslimové radikalizují a co proti tomu západoevropské státy dělají. V roce 2018 získal novinářskou cenou Ferdinanda Peroutky a vydal  reportážní román Vendulka: Utěk za svobodou.

Zavřít

×

Martin Laštůvka– Česká televize

Redaktor zpravodajství České televize v Olomouckém...
Rozbalit

Martin Laštůvka– Česká televize

Redaktor zpravodajství České televize v Olomouckém kraji. V médiích se začal pohybovat už během svých studií na gymnáziu, kdy byl skoro dva roky externím redaktorem Prostějovského deníku. Během studií žurnalistiky a české filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci absolvoval Novinářskou školu Mladé fronty Dnes. Následně psal pro její regionální redakci v Olomouci. Ještě jako student se stal v polovině roku 2012 redaktorem zpravodajství České televize. Věnuje se dění v Olomouckém kraji, zaměřuje se hlavně na politiku, armádu nebo dopravu. 

Témata k diskusi:

  • televizní zpravodajství a jeho budoucnost

Zavřít

×

Silvie Lauder – Respekt

Vystudovala žurnalistiku na Fakultě sociálních věd...
Rozbalit

Silvie Lauder – Respekt

Vystudovala žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Od roku 2004 je členkou redakce týdeníku Respekt, kam nastoupila po tříletém angažmá v Lidových novinách. Věnuje se širokému spektru politických i společenských témat, do Respektu psala reportáže z Islandu, Bhútánu, Řecka, Irska nebo Norska. V roce 2013 získala Novinářskou cenu Nadace Open Society Fund. Za jeden z vrcholů svojí novinářské kariéry považuje rozhovor s Václavem Havlem.

Zavřít

×

Jan Lipold – Aktuálně.cz

Šéfkomentátor serveru Aktuálně.cz. Novinářem je od...
Rozbalit

Jan Lipold – Aktuálně.cz

Šéfkomentátor serveru Aktuálně.cz. Novinářem je od roku 1991, kdy postupně pracoval v redakcích ČTK, MF Dnes, Týdne, Hospodářských novin, Instinktu a od ledna 2010 je v Aktuálně.cz. Profesní zkušenosti se týkají z 95 procent tištěných a v posledních devíti letech téměř výhradně internetových médií.

Témata k diskusi:

  • Jak to chodí v redakci?
  • Povolání novináře, upadá prestiž a proč?
  • Jak lidi čtou nebo nečtou, vnímání psaného slova a sdělení.
  • Komu a čemu věřit?

Zavřít

×

Radka Matesová Marková – Česká tisková kancelář

Šéfredaktorka zpravodajství ČTK. V ČTK pracuje 22...
Rozbalit

Radka Matesová Marková – Česká tisková kancelář

Šéfredaktorka zpravodajství ČTK. V ČTK pracuje 22 let, začínala jako zpravodajka domácí redakce, poté zpravodajka ČTK v Paříži. Držitelka ocenění Novinářská křepelka za rok 2003 pro mladé a perspektivní novináře. Od roku 2004 vedoucí zahraniční redakce ČTK, poté šéfeditorka zpravodajství. Šefredaktorkou zpravodajství ČTK se stala v únoru 2018 jako první žena ve stoleté historii národní agentury.

Témata k diskusi:

  • specifika práce agenturního novináře ve srovnání s jinými druhy médií
  • k čemu jsou tiskové agentury v době sociálních sítí, proč si bez nich většina médií nedokáže představit svou práci
  • práce se zdroji, ověřování informací
  • agenturní novinář a multimédia
  • Vývoj žurnalistiky v posledních dvaceti letech, její současný stav obecně – lze se přizpůsobit poptávce ze škol?

Zavřít

×

Jan Moláček - Deník N

Pracuje jako redaktor v Deníku N. Působil jako...
Rozbalit

Jan Moláček - Deník N

Pracuje jako redaktor v Deníku N. Působil jako investigativní reportér v pořadu Reportéři ČT a Na vlastní oči v TV Nova. Získal Novinářskou cenu pro rok 2016 v kategorii nejlepší komentář, a to za texty psané pro Aktuálně.cz. Pracoval jako stálý zpravodaj České televize v Berlíně, Vídni a Moskvě. (Jako zpravodaj v Rusku musel skončit poté, co mu tamní ministerstvo zahraničí odmítlo prodloužit akreditaci.)

Zavřít

×

Stanislav Mundil – Česká tisková kancelář

Vedoucí zahraniční redakce ČTK. Jeden...
Rozbalit

Stanislav Mundil – Česká tisková kancelář

Vedoucí zahraniční redakce ČTK. Jeden z nejzkušenějších zahraniční zpravodajů národní tiskové agentury, v ČTK pracuje bezmála 35 let. Působil jako zahraniční zpravodaj v Indii, USA, Francii, Británii a Bruselu. Společně s Jiřím Majstrem (současným generálním ředitelem ČTK) napsal dvě knihy – Washington do uzávěrky a Washington mezi Seinou a Temží. Zahraniční redakci ČTK řídí od roku 2014.

Témata k diskusi:

  • Jak se dělá zahraniční zpravodajství, proměny tvorby agenturního zpravodajství ze zahraničí v posledních třiceti letech.
  • Jak se liší práce zahraničního zpravodaje z Bruselu (evr institucích) a z jiných zemí (má dále vlastní zkušenost z Paříže, Londýna, Washingtonu a Indie).
  • K dokumentu Mimořádná zpráva je schopen dodat zajímavé srovnání o tom, jak prezidenti, potažmo vysocí ústavní činitelé, přistupují k novinářům v zahraničí (zejména USA, Británii, Francii).  

Zavřít

×

Eva Mošpanová - Deník N

Novinářka původem ze Slovenska. V minulosti pracovala...
Rozbalit

Eva Mošpanová - Deník N

Novinářka původem ze Slovenska. V minulosti pracovala pro týdeník Respekt a Český rozhlas, kde pokrývala řadu témat od české společnosti až po zahraniční dění. Dnes píše zejména o sociálních tématech a zdravotnictví v Deníku N. Má za sebou reportážní cesty do Chorvatska nebo na Ukrajinu, nejčastěji ale na rodné Slovensko. Vystudovala žurnalistiku a evropská studia.

Témata k diskusi:

  • Jak vzniká text v novinách, časopise nebo na internetu.
  • V případě zájmu: Vražda Jána Kuciaka a co se vlastně za poslední rok stalo novinářům na Slovensku

Zavřít

×

Martin Novák – Aktuálně.cz

V současnosti pracuje jako reportér zahraniční...
Rozbalit

Martin Novák – Aktuálně.cz

V současnosti pracuje jako reportér zahraniční rubriky na Aktuálně.cz. Napsal knihu Džihád proti Kremlu: Sovětská válka v Afghánistánu a zrod Al-Káidy, za kterou dostal Cenu Miroslava Ivanova pro nejlepší českou knihu literatury faktu za rok 2008. Dále je autorem knihy Ropa a krev: Americko-irácké války. Za tu dostal čestné uznání poroty udělující Cenu Egona Ervína Kische. V roce 2015 mu vyšla další kniha Kati Pražského jara: Brežněv a jeho éra v Kremlu. Je spoluautorem knihy Islámský stát: Blízký východ na konci času. Také pracoval jako redaktor v České televizi a Hospodářských novinách. Jako reportér navštívil například Irák, Írán, Afghánistán, Pákistán, Čínu, Saúdskou Arábii, Libyi, Rusko, Ukrajinu, Bělorusko, Libyi či Kongo.

Témata k diskusi:

  • Blízký východ potažmo islámský svět
  • východní Evropa
  • uprchlická krize
  • islám v Evropě a obavy z islamizace Evropy

Zavřít

×

Josef Pazderka – Aktuálně.cz

Pracuje jako šéfredaktor Aktuálně.cz. Vystudoval...
Rozbalit

Josef Pazderka – Aktuálně.cz

Pracuje jako šéfredaktor Aktuálně.cz.
Vystudoval historii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a rozvojová studia na Oxford Brookes University ve Velké Británii (2003). V minulosti pracoval pro humanitární organizaci Člověk v tísni v Rusku a Africe.

Od roku 2005 působil v zahraniční redakci České televize, mimo jiné jako stálý zpravodaj v Moskvě a později ve Varšavě. Intenzivně se zapojil do pokrývání krize na Ukrajině (2013–15), kterou procestoval od Majdanu přes Krym až po Donbas. Na podzim 2016 odešel z ČT do Economie, kde potkal řadu výborných lidí, se kterými je mu ctí spolupracovat. Od dubna 2018 stojí v čele Aktuálně.cz, i tuhle funkci ale považuje za týmovou práci.

Zavřít

×

Zuzana Petrů – Česká televize

Moderátorka a redaktorka zpravodajství ČT v Brně....
Rozbalit

Zuzana Petrů – Česká televize

Moderátorka a redaktorka zpravodajství ČT v Brně. Už během studií žurnalistiky na Masarykově univerzitě psala pro Havlíčkobrodský deník a pracovala jako reportérka TV Nova pro Jihomoravský kraj. Od roku 2010 působí v České televizi. Coby redaktorka má dnes na starost především zpravodajství z kultury. Podařilo se jí tak spojit práci s koníčkem. V současnosti také natáčí příspěvky pro týdeník ArtZóna a studuje na JAMU obor Audiovizuální tvorba a divadlo.

Zavřít

×

Jan Pirkl – Česká televize

Moderátor regionálního zpravodajství ČT...
Rozbalit

Jan Pirkl – Česká televize

Moderátor regionálního zpravodajství ČT v Ostravě. Začínal v Krnovském deníku, poté v Krnově působil jako regionální zpravodaj. Necelý rok byl také členem zahraniční redakce České televize. V Ostravě kromě moderace pracuje jako koeditor.

Témata k diskusi:

  • regionální zpravodajství ČT
  • fenomén Fake news  a s tím spojená novinařina obecně

Zavřít

×

Nikita Poljakov – Hospodářské noviny

Pracuje v Hospodářských novinách téměř devět let, v...
Rozbalit

Nikita Poljakov – Hospodářské noviny

Pracuje v Hospodářských novinách téměř devět let, v současnosti na pozici zástupce šéfredaktora. V posledním roce vydal na zpravodajském serveru Aktuálně.cz dva velké projekty, které se částečně zaměřují na solutions journalism. Jmenovitě Dezinformace: co pro vás znamenají lži a Chudé Česko. První zmíněný projekt získal Novinářskou cenu za inovativní on-line žurnalistiku. Jeho posledním projektem je Nejsi sám – série textů o sebevraždách mužů v České republice.

Témata k diskusi:

  • Fake news
  • objektivita médií (v kontextu současné politické situace)
  • jakékoli politicko-ekonomické téma (například krize EU, zda je pro nás Rusko hrozbou, či nikoli) 

Zavřít

×

Lucie Rosí - Česká televize

Ještě při studiích žurnalistiky na Karlově...
Rozbalit

Lucie Rosí - Česká televize

Ještě při studiích žurnalistiky na Karlově Univerzitě začala pracovat v České televizi, nejprve jako směnařka na zpravodajském velíně. Po roce přešla do regionální redakce, které je věrná už jedenáct let. Jako redaktorka měla na starosti aktuální dění ve Středočeském kraji. Vyzkoušela si i práci editorky pořadu Události v regionech. Teď se její denní režim přizpůsobuje tomu, co si zrovna přeje její devítiměsíční dcerka Sára. Navzdory tomu už je zase zpátky v pracovním procesu, jednou za tři týdny moderuje živě vysílaný pořad Regiony ČT24.  

Témata k diskusi:

  • náplň práce redaktorů ČT v krajích
  • jak novinářka hledá témata a co všechno musí mít zpráva, aby se dostala do médií
  • fake news a hoaxy a jak proti nim bojovat
  • role editora při skladbě relace
  • jaká je role novinářů v dnešním světě.

Zavřít

×

Michael Rozsypal – Český rozhlas

Moderátor Českého rozhlasu Plus, moderuje hlavně...
Rozbalit

Michael Rozsypal – Český rozhlas

Moderátor Českého rozhlasu Plus, moderuje hlavně politické rozhovory. Přestože letos dosáhne třicítky, za téměř sedm let jeho rozhlasové praxe se mu ve studiu vystřídalo už opravdu hodně významných osobností – včetně třeba prezidenta Miloše Zemana. A jeden host (Jiří Paroubek) mu také už ze studia během živého vysílání odešel. Jeden týden moderuje dopoledne a Interview Plus, druhý týden ranní vysílání, to znamená vstávání už po čtvrté hodině. Michaela baví politika, divadlo, sport, muzika, dění kolem nás a svou prací žije. Před ranním vysíláním na sociálních sítích vysílá přehled 3x3 nejdůležitějších událostí dne. 

Témata k diskusi:

  • Jak se novinář připravuje na politické rozhovory? Je vysílání adrenalin? Jak funguje stanice mluveného slova, která vysílá analytickou publicistiku a nehraje žádné písničky? Jak se takové vysílání plánuje? Co se děje, když odejde host ze studia během živého vysílání? Existuje vyváženost? A jaké finty používají politici, když nechtějí odpovídat na otázky? Zeptejte se Michaela.

Zavřít

×

Ján Simkanič

Novinář a vydavatel, v současné době...
Rozbalit

Ján Simkanič

Novinář a vydavatel, v současné době ředitel nového nezávislého Deníku N. Do roku 2018 vedl dvanáct let internetové vydavatelství Internet Info, které vydává weby jako Lupa.cz, Měšec.cz, Podnikatel.cz, pořádá prestižní konference nebo anketu Křišťálová Lupa – Cena českého internetu. V letech 2008–2018 stál v čele oborového Sdružení pro internetový rozvoj. Připravil úspěšný sborník vzpomínek Mé dětství v socialismu a sestavil ze svých textů knihy České nesvědomí, Přelud svobody a Mediální revoluce. Ve volném čase se věnuje olejomalbě. V digitálním prostředí je známý jako Simindr.

Zavřít

×

Adéla Skoupá – Deník N

Od března letošního roku pracuje v Deníku N, což...
Rozbalit

Adéla Skoupá – Deník N

Od března letošního roku pracuje v Deníku N, což je první český digitální deník postavený hlavně na podpoře předplatitelů. Od ledna vychází i jeho tištěná verze. Věnuje se tuzemskému dění, zaměřuje se hlavně na vědu a školství, ale i životní prostředí a změnu klimatu, dotýká se i sociálních témat. Téměř pět let pracovala jako redaktorka domácího zpravodajství v Hospodářských novinách a na Aktuálně.cz, kde se podílela i na projektu Chudé Česko, mapujícím problém exekucí a chudoby, který letos získal nominaci na Novinářskou cenu. Vystudovala žurnalistiku a sociální antropologii na brněnské Masarykově univerzitě. 

Témata k diskusi:

  • práce v deníku aneb jak se dělají zprávy, případně práce mladého novináře v deníku

Zavřít

×

Magdaléna Slezáková – Deník N

Redaktorka zahraniční rubriky Deníku N. Miluje...
Rozbalit

Magdaléna Slezáková – Deník N

Redaktorka zahraniční rubriky Deníku N. Miluje východní Asii a má to štěstí, že o ní zároveň může psát - zaměřuje se hlavně na oblast Číny a obou Korejí. Před nástupem do zakládající se redakce Deníku N se věnovala zahraničnímu zpravodajství v Českém rozhlase, a ještě předtím působila jako autorka a editorka rubriky Svět na serveru Lidovky.cz.

Témata k diskusi:

  • Zahraniční zpravodajství - jak se proměnilo v čase a jak vypadá dnes (např. oblast Dálného východu a v dnešní době populární korejská a japonská kultura, K-pop apod.)

Zavřít

×

Ondřej Soukup – Hospodářské noviny

Redaktor zahraničního zpravodajství Hospodářských...
Rozbalit

Ondřej Soukup – Hospodářské noviny

Redaktor zahraničního zpravodajství Hospodářských novin. Přes původní předsevzetí se již téměř dvacet let zabývá Ruskem a dalšími postsovětskými státy, posledních sedm let v dresu Hospodářských novin, kde byl mimo jiné dva roky moskevským dopisovatelem.
V dětském věku byl rodiči zavlečen do tehdejšího Sovětského svazu, což se posléze ukázalo jako osudové. Je fotbalovým masochistou, neboť je fanouškem družstva Bohemians 1905.

Témata k diskusi:

  • jak si novináři ověřují informace
  • jak fungují dezinformační weby
  • Ukrajina
  • Rusko

Zavřít

×

Jaroslav Spurný – Respekt

V listopadu 1989 spoluzakladatel prvního nezávislého...
Rozbalit

Jaroslav Spurný – Respekt

V listopadu 1989 spoluzakladatel prvního nezávislého periodika v Česku – Informačního servisu, který se v březnu 1990 transformoval v Respekt. Za svou práci dostal novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského, Ferdinanda Peroutky nebo spolu s kolegou Ondřejem Kundrou cenu za Nejlepší investigativně-analytický příspěvek za článek Zničte dokument číslo 1439. Za to, že se aktivně postavil komunistické totalitě, dostal v roce 2017 osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu.

Témata k diskusi:

  • vše, co souvisí s mediální scénou a prací novináře

Zavřít

×

Julie Stejskalová – Český rozhlas

V Českém rozhlase pracuje od roku 2015, nyní jako...
Rozbalit

Julie Stejskalová – Český rozhlas

V Českém rozhlase pracuje od roku 2015, nyní jako koordinátorka centrálního zpravodajství Českého rozhlasu, předtím působila desítky let v České tiskové kanceláři (ČTK) jako redaktorka, editorka, zahraniční zpravodajka, vedoucí domácí redakce a šéfeditorka. Celoživotní zájem o zpravodajství a kvalitu novinářské češtiny.

Témata k diskusi:

  • zásady zpravodajství, proměny zpravodajství, spolehlivost zpravodajství, život zahraničního zpravodaje

Zavřít

×

Lea Surovcová – Česká televize

Reportérka domácí redakce České televize a...
Rozbalit

Lea Surovcová – Česká televize

Reportérka domácí redakce České televize a moderátorka pořadu Případ pro ombudsmanku. Hlavní témata, kterými se zabývá, jsou sociální problematika, menšiny a zdravotnictví. Velmi často přináší zpravodajství z různých demonstrací. Být v terénu je pro ni jedna z největších zkušeností. Redaktorka, která jako první před lety upozornila a rozjela pomoc pro děti, které nechodí na obědy, protože rodiče na ně nemají peníze, a stále se tomuto tématu věnuje. Dále je ve středu jejího zájmu závislost dětí na alkoholu, drogách a počítačích. Pravidelně točí na adiktologiích a detoxu. Také upozorňuje na témata handicapovaných, například potřebnou pomoc asistentů či sociální bydlení. Rovněž se věnuje tématu bezdomovectví. Její reportáže mají i praktický dopad: po jejich odvysílání vznikla iniciativa, která pomáhá financovat pro děti chudých samoživitelek obědy; vysokoškolsky vzdělaní bezdomovci, o nichž pojednávala jiné reportáž, dostali díky ní práci a mohli se vymanit ze sociálního vyloučení. Po odvysílání reportáží se podařilo vybrat peníze na rekonstrukci obličeje mladé ženy v zahraničí nebo na závažnou operaci ruky školačky, která je nadějná fotografka. Nově je autorkou divadelní hry Mediální pakáž aneb Dreamjob, která se zaměřuje na dezinformace. Inscenaci by ráda uváděla právě pro školy.

Zavřít

×

Marek Šálek – magazín Reportér

Editor a kmenový autor magazínu Reportér. Prošel...
Rozbalit

Marek Šálek – magazín Reportér

Editor a kmenový autor magazínu Reportér. Prošel redakcemi Mladého světa, Respektu a Týdne, rok strávil v Nadaci Via. Píše o všem, co mu v té chvíli přijde zajímavé, zábavné, objevné či naléhavé, slabost má pro témata týkající se životního prostředí a sousedské pospolitosti.

Zavřít

×

Bára Šichanová

Pracuje v Českém rozhlase 8 let. V současné době je na...
Rozbalit

Bára Šichanová

Pracuje v Českém rozhlase 8 let. V současné době je na pozici editorky na stanici Radio Wave, které cílí na mladě smýšlející publikum. Kromě toho moderuje proudové vysílání a pořad o intimitě a vztazích Kvér. Věnuje se zejména společenským tématům. Vedle toho moderuje debaty, konference, filmové premiéry a další akce. Spolupracuje například s festivalem Jeden svět, organizací Elpida, nakladatelstvím Paseka nebo festivalem Prague Pride.

Téma k diskusi:

Profese novináře, média veřejné služby, editorská práce i práce v terénu. 

Zavřít

×

Filip Titlbach

Pracuje jako redaktor publicistiky a moderátor na Radiu...
Rozbalit

Filip Titlbach

Pracuje jako redaktor publicistiky a moderátor na Radiu Wave. V současné době moderuje proudové vysílání, je spoluautorem rozhovorového publicistického pořadu Přes čáru a magazínu o intimitě a vztazích Kvér. Ve své práci se věnuje zejména domácím a zahraničním společenským tématům. Dříve v Českém rozhlase pracoval jako reportér ve zpravodajství, kde měl na starosti události v Praze. Zkušenosti nasbíral také v Mladé frontě Dnes a v Sokolovském deníku. 

Téma k diskusi:

Profese novináře, média veřejné služby, editorská práce i práce v terénu. 

Zavřít

×

Jan Tomandl – Česká tisková kancelář

Vedoucí brněnské redakce ČTK. V ČTK pracuje od...
Rozbalit

Jan Tomandl – Česká tisková kancelář

Vedoucí brněnské redakce ČTK. V ČTK pracuje od roku 2006, předtím byl například redaktorem a editorem deníku Rovnost. Věnuje se zejména kauzám u Ústavního soudu a Nejvyššího soudu, ale píše také o kultuře a vědě. Odborně se zaměřuje na vztahy s médii a zpravodajské principy. Publikoval praktickou příručku Jak účinně oslovit média a monografii Public relations a zpravodajství. Jako lektor působí v Akademii ČTK, externě spolupracuje s katedrou žurnalistiky FSS MU v Brně.

Témata k diskusi:

  • Tematicky flexibilní, může se přizpůsobit poptávce ze škol a hovořit jak v základech o práci ČTK, tak obecněji o zpravodajství, vyhodnocování a ověřování informací, případně specificky o brněnské mediální scéně. Dalším možným tématem je propaganda v minulosti a současnosti.

Zavřít

×

Pavel Tomášek – Deník N

Od září loňského roku je šéfredaktorem Deníku N....
Rozbalit

Pavel Tomášek – Deník N

Od září loňského roku je šéfredaktorem Deníku N. Spolu s kolegy vybudoval redakci nového onlinového deníku, stojícího striktně na placeném obsahu. Od ledna vychází Deník N i v tištěné podobě. Patřil ke skupině novinářů, která v roce 2005 zakládala Aktuálně.cz jako ve své době unikátní experiment s původním zpravodajstvím na českém internetu. Šest let vedl Aktuálně.cz jako šéfredaktor a dovedl ho k nejvyšší čtenosti v historii a pěti Novinářským cenám za nejlepší on-line žurnalistiku, komentáře a rozhovor. Podílel se na spuštění a úspěšném rozjezdu projektu DVTV, který přivedl na český internet novinářské osobnosti ČT Danielu Drtinovou a Martina Veselovského.

Témata k diskusi:

  • základní novinářské standardy, kterými se kvalitní novinář musí řídit
  • důležitost pravdy
  • důležitost médií pro svobodnou, demokratickou společnost
  • rozdíly mezi fakty a názory a jak se tyto termíny v poslední době hodně zaměňují
  • vybudování nového deníku, který stojí na placeném obsahu
  • budoucnost médií a novinařiny

Zavřít

×

Jakub Troníček – Český rozhlas

Investigativní reportér Českého rozhlasu. Začínal...
Rozbalit

Jakub Troníček – Český rozhlas

Investigativní reportér Českého rozhlasu. Začínal koncem devadesátých let v Lidových novinách, posléze přes deset let pracoval jako reportér deníku Právo. Dlouhodobě se specializuje na oblast bezpečnosti a zejména na korupční kauzy nebo odhalování klientelistických vazeb.

Témata k diskuzi:

  • práce novináře
  • práce s informacemi (ať už veřejnými, nebo neveřejnými)

Zavřít

×

Jan Urban

Bývalý disident, od roku 1987 přispíval do tehdy...
Rozbalit

Jan Urban

Bývalý disident, od roku 1987 přispíval do tehdy ještě nelegálních Lidových novin. Později psal o válkách ve Střední Americe a bývalé Jugoslávii. Natočil dva dokumentární filmy, napsal pět knih a jednu rozhlasovou hru.
Učí na New York University v Praze, byl členem mezinárodního právního týmu Diag Human.
Profesní i osobní přesvědčení: „Ve chvíli, kdy mě chválí mocní, někde dělám chybu. Dokud jsem zvědavý, žiji.“

Témata k diskusi:

  • jak se mění média a náš způsob předávání informací v poslední době
  • informace jako nástroj manipulace
  • kdo lže v dnešním světě a proč
  • kdo je novinář

Zavřít

×

Jana Ustohalová – Deník N

Devatenáct let pracovala jako redaktorka MF DNES, z toho...
Rozbalit

Jana Ustohalová – Deník N

Devatenáct let pracovala jako redaktorka MF DNES, z toho posledních sedmnáct let v regionální redakci v Brně. Od prosince 2018 pracuje na stejné pozici v Deníku N. V roce 2016 získala Novinářskou cenu za regionální žurnalistiku za rozhovor s historikem Davidem Kovaříkem o poválečném odsunu brněnských Němců. Mezi její témata patří politika, veřejné zakázky, školství, menšiny, neziskový sektor a sociální problematika. V Deníku N se kromě Brna a regionů věnuje především reportážím a investigativní žurnalistice. Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity vyučuje už několik let praktickou žurnalistiku.

Témata k diskusi:

  • regionální žurnalistika a novináři s důrazem na investigativní a politické kauzy
  • jak je těžké napsat dobrou reportáž
  • chudoba a menšiny/Romové a jejich obraz v médiích

Zavřít

×

Jan Vavrušák – Česká tisková kancelář

Zástupce šéfredaktorky a šéfeditor zpravodajství...
Rozbalit

Jan Vavrušák – Česká tisková kancelář

Zástupce šéfredaktorky a šéfeditor zpravodajství ČTK. V národní agentuře pracuje 20 let, začínal jako regionální zpravodaj z Ostravska. Poté politický zpravodaj domácí redakce, na starosti měl zejména zpravodajství o prezidentovi republiky. V letech 2004–2006 zpravodaj ČTK ve Varšavě, po návratu koordinoval multimediální obsah agentury a byl pověřen mimo jiné zavedením headline servisu. Šéfeditorem je od roku 2009, několik let souběžně řídil i centrální redakci ČTK a poté redakci agenturního zpravodajského webu Ceskenoviny.cz.

Témata k diskusi:

  • Fake news, ověřování informací, práce se zdroji, relevance zdrojů, zahraniční média, citace, sociální sítě, etika a zásady odkazování na zdroje, anonymní zdroje, kritické myšlení, hoaxy, spolehlivost
  • objektivita, nestrannost, nezávislost, vyváženost, reklama ve zpravodajství, střet zájmů, politická korektnost, presumpce neviny, takzvaný náhubkový zákon – ochrana obětí, mladistvých, vulgarismy a nahota ve zpravodajství
  • jazyk, hantýrka, policejní čeština, politický žargon, odborný právnický či ekonomický jazyk, klišé, eufemismy a mlžení, nešvary sportovních zpráv, znalost významu slov
  • práce zahraničního zpravodaje
  • ČTK a její role jako významného zdroje zpráv v médiích, respektive noviny novinářů, 100 let ČTK – historie a současnost, od textu přes foto až po multimediální agenturu nabízející i audio, grafiky či živé videopřenosy

Zavřít

×

Petr Vizina – Česká televize

Novinář, kulturní komentátor a hudebník, byl členem...
Rozbalit

Petr Vizina – Česká televize

Novinář, kulturní komentátor a hudebník, byl členem redakcí Lidových a Hospodářských novin. V současné době je vedoucím kulturní redakce zpravodajství České televize. Napsal stovky hudebních článků do Respektu, Reflexu i AD Magazínu, moderoval vysílání na ČRo Wave, relaci Před půlnocí na ČT 24 a na ČT Art pořad o literatuře. 

Témata k diskusi:

  • Co je pravda a dá se najít v médiích?
  • Proč být celebritou, anebo raději ne?
  • Co se vysílá v televizi a proč?

Zavřít

×

Pavel Vondra – Český rozhlas

Editor Českého rozhlasu Plus. Absolvent žurnalistiky a...
Rozbalit

Pavel Vondra – Český rozhlas

Editor Českého rozhlasu Plus. Absolvent žurnalistiky a mediálních studií na FSV UK. S novinařinou začínal už jako student, nejdéle působil v české redakci britské veřejnoprávní rozhlasové stanice BBC World Service, v letech 2011–2012 fungoval jako zpravodaj České televize v Moskvě. Prakticky vystřídal všechny druhy médií – od tiskové agentury (ČTA) přes noviny (Lidové noviny), rozhlas (BBC World Service), internetový zpravodajský server (Aktuálně.cz) a televizi (ČT), než se znovu vrátil k veřejnoprávnímu rozhlasu (ČRo), kde působí od roku 2014 jako editor stanice ČRo Plus. Letos také pomáhal s rozjezdem nového zpravodajského podcastu Vinohradská 12. Za svůj druhý domov považuje Filipíny, kde byl poprvé v roce 2000 a od té doby se tam pravidelně vrací a nepřestává být touto zemí fascinován. V roce 2016 mu v edici Stručné dějiny států nakladatelství Libri vyšla kniha Filipíny. 

Zavřít

×

Lenka Vrtišková Nejezchlebová – Deník N

V roce 2001 nastoupila (ještě jako studentka) do Pátku...
Rozbalit

Lenka Vrtišková Nejezchlebová – Deník N

V roce 2001 nastoupila (ještě jako studentka) do Pátku Lidových novin, pak pracovala v redakci iDNES.cz a reportérském oddělení a magazínu MF DNES. Od roku 2009 byla redaktorkou časopisu Týden, před dvěma lety odešla na volnou nohu a psala pro několik časopisů. Specializuje se na rozhovory s osobnostmi napříč zájmy a profesemi, slabost má však zejména pro vědu. Získala Novinářskou cenu za nejlepší rozhovor v kategorii psaná žurnalistika.

Témata k diskusi:

  • rozhovory, nepolitické, profilové, s experty a osobnostmi (kultura, věda…)
  • částečně i témata týkající se popularizace vědy

Zavřít

×

Lukáš Werner – Deník N

Někdejší redaktor a reportér, bývalý vedoucí...
Rozbalit

Lukáš Werner – Deník N

Někdejší redaktor a reportér, bývalý vedoucí domácího zpravodajství Hospodářských novin a Aktuálně.cz. Nyní působí jako editor domácího zpravodajství v Deníku N. Po gymnáziu vystudoval žurnalistiku a mediální studia na Fakultě sociálních věd UK (a nedokončil bohemistiku a anglistiku na FF UK). V médiích začal působit ještě při studiu, první zkušenosti sbíral v časopise Týden, pak pět let strávil v redakci iDnes.cz, kde jej zastihla jak změna profese (z redaktora se stal editorem), tak (zásadnější) změna vlastníka (vydavatelství koupil Agrofert Andreje Babiše). Ve vydavatelství Economia poté vedl domácí zpravodajství serveru Aktuálně.cz, následně řídil celý domácí tým Economie (Aktuálně.cz a HN). Po odchodu z Economie se stal jedním z prvních zaměstnanců nově vzniklého nezávislého Deníku N. Je vášnivým běžcem (a cyklistou) na dlouhých tratích snícím o maratonu pod tři hodiny.

Témata k diskusi:

  • jak se dělají noviny

Zavřít

×

Radek Wiglasz – Česká televize

Vystudoval žurnalistiku a mediální studia na Karlově...
Rozbalit

Radek Wiglasz – Česká televize

Vystudoval žurnalistiku a mediální studia na Karlově Univerzitě. Začínal jako externí redaktor sportu v Aktuálně.cz. V roce 2009 začal pracovat pro Českou televizi v televizním studiu Ostrava. Prošel pozicemi jako redaktor Redakce zpravodajství, vedoucí vydání Událostí v regionech a nyní pracuje jako vedoucí redaktor zpravodajství v televizním studiu Ostrava.

Témata k diskusi:

  • jak funguje žurnalistika v České republice a mediální trh
  • Fake news

Zavřít

×

Světlana Witowská – Česká televize

Po absolvování Právnické fakulty Univerzity...
Rozbalit

Světlana Witowská – Česká televize

Po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy pracovala jako redaktorka agentury ČTK a v deníku Mladá fronta DNES. 
V roce 1996 nastoupila do České televize, kde během roku 2005 krátce moderovala hlavní zpravodajskou relaci ČT Události. Od roku 2005 do 2010 pracovala v TV Prima a moderovala její hlavní zpravodajskou relaci. Do České televize se vrátila v roce 2010, kde od roku 2014 do června 2018 moderovala pořad Interview ČT24.

Moderovala také debatu prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše a Miloše Zemana, která se uskutečnila 25. ledna 2018 v předvečer druhého kola českých prezidentských voleb. Moderátorský výkon Witowské byl pro její připravenost, korektnost i věcné vedení diskuse vyzdvižen jak veřejností, tak politiky a politickými komentátory.

V roce 2018 obdržela novinářskou Cenu Karla Havlíčka Borovského, pořádanou nadací Český literární fond. Porotou byla oceněna za vedení rozhovorů s nadhledem, důstojnosti a elegancí.

Zavřít

×

Jan Wirnitzer – Deník N

Novinářem je od roku 2007. Začínal v zahraniční...
Rozbalit

Jan Wirnitzer – Deník N

Novinářem je od roku 2007. Začínal v zahraniční redakci serveru iDnes.cz, většinu z téměř deseti let zde strávených strávil v domácím oddělení. Právě zde se začal věnovat tématům souvisejícím s armádou a historií. Mimo jiné i kvůli tomu, co vnímal jako sílící tlak vlastníka média Andreje Babiše, odešel v létě 2017 z iDnes.cz do vydavatelství Economia. Tam – tedy v Aktuálně.cz a Hospodářských novinách – svůj záběr rozšiřoval i na témata dezinformací, propagandy a to, jak lidé vnímají média. Na podzim 2018 patřil k zakládajícím členům nově vznikající redakce Deníku N.

Zavřít

×
Slavíme milion přehrání lekcí

 

Přečtěte si více
 

Děkujeme vám všem, kteří prostřednictvím našeho portálu přinášíte do tříd důležitá a mnohdy opomíjená témata. Které lekce jsou mezi TOP10? Jaká témata jsou nejoblíbenější? A co dalšího chystáme? Přečtěte si vše o milionu přehrání v našem článku.