Od 6. května do 17. května proběhl osmý ročník Týdnů mediálního vzdělávání, do kterého se letos zapojilo více než 250 škol a dalších organizací.
V letošním roce jsme nabídli zapojeným novinku v podobě Veletrhu mediálního vzělávání. Pro studenty jsme připravili tři debaty na téma Novinářská profese a vše, co se jich týká a to v Plzni, v Brně a Ostravě. Těchto debat se zúčastnili profesionální novináři - Marie Bastlová a Václav Dolejší (Seznam Zprávy), Zdislava Pokorná a Lukáš Prchal (Deník N), Klára Filipová a Jan Žabka (Okraj). Debaty s novináři navštívilo 270 studentů.
Proběhly také dva semináře pro vyučující vyšších ročníků, středních škol a SOU/SOŠ na téma "Jak se neztratit v záplavě informací" v Českých Budějovicích a Brně.
I v letošním roce jsme se zaměřili na střední odborné školy a učiliště, a vytvořili pro ně speciální nabídku. Abychom jim pomohli se zaváděním mediálního vzdělávání, připravili jsme pro ně ukázkové hodiny a konzultace se zkušenými vyučujícími.
Veletrh mediálního vzdělávání
V rámci letošního ročníku proběhla celodenní vzdělávací a networkingová akce Veletrh mediálního vzdělávání, kterého se zúčastnilo více než 200 návštěvníků a zapojilo se více než 20 organizací a médií, které se představily formou informačních a interaktivních stánků. Nechyběly ani workshopy a panelové diskuze s novináři a odborníky.
Nabízíme vám ke zhlédnutí záznam z debatyMédia a (EU) volby, jejímiž hosty byli Jindřich Šídlo (Seznam Zprávy), Tereza Masopustová (STEM) a Jakub Dospiva (ČTK).
Kromě úvodní akce jsme nabídli také tři diskuze pro studenty na téma Novinářská profese a vše, co se ji týká, které proběhly v Plzni, Brně a Ostravě. Ještě nyní se můžete podívat ve své třídě na záznam s Marii Bastlovou a Václavem Dolejším ze Seznam Zpráv. Moderuje Michael Rozsypal.
Kromě vybraných materiálů z portálu JSNS jsme vyučujícím také nabídli zbrusu novou příručku Obraz EU v médiích. Pomocí tří aktivit v nové příručce si žáci vyzkouší, jak posuzovat důvěryhodnost informací a jak odhalit mediální manipulace.
Nezávislá seriózní média dodržující profesní a etické standardy jsou pilířem demokratické a soudržné společnosti. Pro většinu českých žáků a studentů jsou však hlavním zdrojem informací sociální sítě a kamarádi a poslední výzkumy z let 2020 a 2022 ukazují, že tradičních médií využívají stále méně a klesá i důvěra v ně.
Týdny mediálního vzdělávání pořádáme s cílem rozvíjet mediální gramotnost a posilovat kritické myšlení žáků a studentů základních a středních škol v celé České republice.
Podívejte se, jak probíhaly Týdny mediálního vzdělávání v minulých letech.
Děkujeme vám všem, kteří prostřednictvím našeho portálu přinášíte do tříd důležitá a mnohdy opomíjená témata. Které lekce jsou mezi TOP10? Jaká témata jsou nejoblíbenější? A co dalšího chystáme? Přečtěte si vše o milionu přehrání v našem článku.