Debata i na vaší škole

Upozornění: Registrace již byla ukončena. Do Týdnů mediáního vzdělávání se školy budou moci zapojit opět v příštím roce. 

Osobní setkání s profesionály z novinářské praxe je pro žáky skvělou příležitostí, jak získat více informací nejen o práci novináře, ale také o tom, jak vzniká reportáž nebo jak poznat kvalitní zprávu od té nekvalitní.

Sepsali jsme pro vás tipy a doporučení, jak při přípravě debaty postupovat a na co nezapomenout:

Stáhněte si pokyn, jak debatu uspořádat

Zapojení novináři

Projděte si novináře z jednotlivých redakcí a do poptávkového formuláře uveďte, z jaké redakce byste chtěli hosta pozvat. Pokusíme se vyhovět vašim preferencím, nebo se společně domluvíme na jiném řešení. Jména novinářů na stránce průběžně aktualizujeme

Česká televize

Zdeněk Šámal 

Vystudoval Fakultu sociálních věd UK a pravěkou a raně...
Rozbalit

Zdeněk Šámal 

Vystudoval Fakultu sociálních věd UK a pravěkou a raně středověkou archeologii na Filozofické fakultě UK. V současné době působí jako ředitel zpravodajství a sportu v České televizi. Ve veřejnoprávní televizi začínal jako redaktor, reportér a moderátor. Pracoval jako zpravodaj ČT v Rusku, a nakonec se stal šéfredaktorem zpravodajství. V roce 2000 Českou televizi poprvé opustil, aby uvedl do života slovenskou zpravodajskou stanici TA3. V roce 2003 se do ČT vrátil a stal se ředitelem zpravodajství. V tomto období stál u zrodu úspěšné zpravodajské stanice ČT24. Funkci zastával do podzimu 2007. Mimo jiné pracoval na pozicích šéfredaktora internetového zpravodajství TV Nova, generálního ředitele televize Z1, působil také jako poradce a programový ředitel televize Metropol.  Je autorem knih Ruská mafie a Objektivy z Ruska.

Zavřít

×

Petr Albrecht 

Vedoucí redakce zpravodajství TS Brno a externí...
Rozbalit

Petr Albrecht 

Vedoucí redakce zpravodajství TS Brno a externí vyučující na Masarykově univerzitě, dříve editor zpravodajství. Novinařinou žije už od základní školy. Začínal v Právu a v Lidových novinách, vyzkoušel si i funkci tiskového mluvčího. Spolupracoval také s Univerzitou Palackého na projektu popularizace vědy.  Je nadšeným fanouškem Twitteru. 

Zavřít

×

Tereza Krumpholzová 

Redaktorka zpravodajství TS Ostrava. S novinařinou...
Rozbalit

Tereza Krumpholzová 

Redaktorka zpravodajství TS Ostrava. S novinařinou začala před deseti lety, kdy nastoupila jako externí redaktorka při vysoké školy do regionálních novin. Noviny po zhruba pěti letech vyměnila za televizní obrazovku – poté dva roky pracovala na Nově a na Primě pro investigativní pořady Soukromá dramata a Na vlastní oči. Od roku 2013 je doma v ČT a jejích zpravodajských pořadech – spolu s kolegy vyráží všude tam, kde se něco děje, aby nabídli aktuální informace. 

Zavřít

×

Martin Laštůvka

Redaktor zpravodajství České televize v Olomouckém...
Rozbalit

Martin Laštůvka

Redaktor zpravodajství České televize v Olomouckém kraji. V médiích se začal pohybovat už během svých studií na gymnáziu, kdy byl skoro dva roky externím redaktorem Prostějovského deníku. Během studií žurnalistiky a české filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci absolvoval Novinářskou školu Mladé fronty Dnes. Následně psal pro její regionální redakci v Olomouci. Ještě jako student se stal v polovině roku 2012 redaktorem zpravodajství České televize. Věnuje se dění v Olomouckém kraji, zaměřuje se hlavně na politiku, armádu nebo dopravu. 

Zavřít

×

Jan Pirkl 

Moderátor regionálního zpravodajství ČT v Krnově....
Rozbalit

Jan Pirkl 

Moderátor regionálního zpravodajství ČT v Krnově. Začínal v Krnovském deníku, poté v Krnově působil jako regionální zpravodaj. Necelý rok byl také členem zahraniční redakce České televize. V redakci kromě moderace pracuje jako koeditor.

Zavřít

×

Tereza Řezníčková 

Začínala v pražské regionální televizi. Od roku 2015...
Rozbalit

Tereza Řezníčková 

Začínala v pražské regionální televizi. Od roku 2015 působí v ČT, nejprve na zpravodajské směně. Poslední dva roky moderuje pořady 90´ ČT24 a Studio ČT24, tedy denní kontinuální vysílání. K tomu moderuje pořad Newsroom ČT24, který zároveň jednou za měsíc edituje. V Newsroomu ČT24 se pravidelně věnuje světu médií, fake news, hoaxů, ale i tématům jako postavení novinářek v českých médiích. V rámci dalších pořadů se věnuje všemu, co zrovna denní agenda nabízí – od politiky přes ekonomiku či kulturu.  Rok byla též pražskou regionální redaktorkou a chystala reportáže pro Události či Události v regionech.

Zavřít

×

Lea Surovcová 

Reportérka pražské redakce zpravodajství České...
Rozbalit

Lea Surovcová 

Reportérka pražské redakce zpravodajství České televize, scenáristka (Deset kroků k Vesnici roku), režisérka (Venkovský zvěrolékař) a moderátorka pořadu Případ pro ombudsmanku. Zabývá se sociálními tématy, problematikou menšin a zdravotnictvím, ve středu jejího zájmu je také závislost dětí na alkoholu, drogách a počítačích, problematika handicapovaných a bezdomovectví. Velmi často přináší zpravodajství z různých demonstrací. Být v terénu je pro ni jedna z největších zkušeností. Je také autorkou divadelní hry Mediální pakáž aneb Dreamjob, která se zaměřuje na dezinformace. 

Zavřít

×

Jakub Szántó 

Jako televizní reportér začal Jakub Szántó pracovat v...
Rozbalit

Jakub Szántó 

Jako televizní reportér začal Jakub Szántó pracovat v roce 1999. Původně začínal na TV Nova, v roce 2006 přešel do České televize. Mezi lety 2013 a 2018 působil jako její první stálý zpravodaj na Blízkém východě, na který se ve své kariéře soustředí. Na zpravodajském postu pobýval se svou ženou, novinářkou a úspěšnou televizní scenáristkou Lenkou Szántó, a syny Eliášem a Benjaminem. Je laureátem Novinářské ceny 2014 za zpravodajské pokrytí majdanské revoluce na Ukrajině a od roku 2017 také nejprestižnější novinářské Peroutkovy ceny. Za svou literární prvotinu Za oponou války (Argo, 2018), která popisuje zkušenosti z válek, převratů a revolucí, obdržel v roce 2019 cenu Magnesia Litera. Jakub Szántó vystudoval na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a moderní dějiny na Středoevropské univerzitě v Budapešti. Studia ukončil doktorátem z moderních dějin na Univerzitě Karlově. 

Zavřít

×

Radek Wiglasz 

Vedoucí redaktor zpravodajství TS Ostrava. Začínal...
Rozbalit

Radek Wiglasz 

Vedoucí redaktor zpravodajství TS Ostrava. Začínal jako externí redaktor sportu v Aktuálně.cz. V roce 2009 začal pracovat pro Českou televizi v televizním studiu Ostrava. Prošel pozicemi jako redaktor Redakce zpravodajství, vedoucí vydání Událostí v regionech. Vystudoval žurnalistiku a mediální studia na Univerzitě Karlově.

Zavřít

×

Jana Záhorková

Jana Záhorková vystudovala teorii a dějiny filmu a...
Rozbalit

Jana Záhorková

Jana Záhorková vystudovala teorii a dějiny filmu a audiovizuální kultury na Filozofické fakultě a mediální studia a žurnalistiku na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Už při studiu pracovala jako redaktorka v Mladé frontě Dnes. V roce 2008 se stala editorkou redakce kultury serveru iDnes.cz, kde strávila pět a půl roku. V roce 2013 nastoupila do České televize jako editorka Událostí v kultuře na nově vznikající stanici ČT art, od roku 2016 vede Studio 6, tedy ranní vysílání na ČT1 a ČT24.

Zavřít

×

Česká tisková kancelář

Radka Matesová Marková

Šéfredaktorka zpravodajství ČTK. V  ČTK pracuje již...
Rozbalit

Radka Matesová Marková

Šéfredaktorka zpravodajství ČTK. V  ČTK pracuje již přes 20 let, začínala jako zpravodajka domácí redakce, poté zpravodajka ČTK v  Paříži. Držitelka ocenění Novinářská křepelka za rok 2003 pro mladé a perspektivní novináře. Od roku 2004 vedoucí zahraniční redakce ČTK, poté šéfeditorka zpravodajství. Šéfredaktorkou zpravodajství ČTK se stala v únoru 2018 jako první žena ve stoleté historii národní agentury. V rámci ČTK se zabývá se i možnostmi automatizace zpravodajství.

Zavřít

×

Marek Bílek 

Pochází z Českých Budějovic. Vystudoval politologii na...
Rozbalit

Marek Bílek 

Pochází z Českých Budějovic. Vystudoval politologii na Fakultě filozofické Západočeské univerzity v Plzni. V médiích pracuje více než dvě desítky let. Začínal jako sportovní redaktor v jihočeské příloze Mladé fronty DNES, následně byl devět let členem fotbalového oddělení celostátního deníku Sport. V roce 2010 se vrátil z Prahy na jih Čech a od té doby pracuje jako krajský zpravodaj veřejnoprávní agentury ČTK.   

Zavřít

×

Jakub Dospiva

Absolvoval bakalářské zaměření...
Rozbalit

Jakub Dospiva

Absolvoval bakalářské zaměření masmédia/žurnalistika na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. V mediálním průmyslu má bohaté zkušenosti. Pohyboval se jak v národní politice, tak v mezinárodních záležitostech. Po studiích začal působit v České tiskové kanceláři. Od roku 1999 pokrýval převážně domácí politiku, vládní záležitosti, diplomacii, ale také vojenskou problematiku, kvůli čemuž strávil několik měsíců v jižním Iráku. Od roku 2004 působil čtyři roky v kanceláři ČTK v Moskvě. Má rozsáhlé zkušenosti z Ukrajiny, Běloruska, Gruzie a Ázerbájdžánu. Po návratu z Ruska začal pokrývat domácí i zahraniční politická témata, mezinárodní akce jako summity EU a NATO, diplomacii, vojenské záležitosti nebo bilaterální jednání na vysoké úrovni. V roce 2013 se opět přesunul za hranice. Tentokrát na pozici vedoucího kanceláře ČTK v Bruselu.  Od roku 2019 působí jako zahraniční redaktor.

Zavřít

×

Martina Helánová

Martina Helánová pochází z Ostravy. Vystudovala obor...
Rozbalit

Martina Helánová

Martina Helánová pochází z Ostravy. Vystudovala obor Žurnalistika na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a obor Marketingové a sociální komunikace na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Od roku 2001 pracuje v České tiskové kanceláři. Aktuálně zde působí jako vedoucí zpravodajka ostravské redakce. S novinařinou začínala v regionální televizi Polar. Před nástupem do ČTK pracovala také v regionálním deníku Moravskoslezský den (dnes Moravskoslezský deník). V souřasné době pokrývá témata z Moravskoslezského kraje. Na starosti má například zpravodajství z krajského úřadu i krajského města Ostravy, ale i dalších okresů regionu - Frýdecko-Místecka a Karvinska. Věnuje se rovněž tématům z oblasti zdravotnictví, školství a zabývá se například i sociální problematikou, ekologií nebo politikou.

Zavřít

×

Alena Horáková

Vystudovala češtinu a historii na Filozofické fakultě...
Rozbalit

Alena Horáková

Vystudovala češtinu a historii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého, má ale i diplom z žurnalistiky. Novinářskou praxi začala v olomoucké redakci deníku MF Dnes, v roce 2000 nastoupila do České tiskové kanceláře. Pokrývá témata z Olomouckého kraje. Věnuje se především zpravodajství ze soudních síní, píše o kauzách a korupčních aférách, věnuje se také oblasti sociální, školství a kultury, v gesci má oblast na severu Olomouckého kraje, tedy Šumperska a Jesenicka a pokrývá oblast zpravodajství z Přerovska. 

Zavřít

×

Jan Kholl

Vystudoval češtinu a občanskou výchovu na Pedagogické...
Rozbalit

Jan Kholl

Vystudoval češtinu a občanskou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 2001 pracuje v České tiskové kanceláři. Nejprve působil v pražské redakci a později se stal regionálním zpravodajem. V současné době je vedoucím středočeské pobočky. Mimo jiné je autorem knihy Tajný život domorodců. 

Zavřít

×

Vendula Krausová

V České tiskové kanceláři pracuje přes pět let. V...
Rozbalit

Vendula Krausová

V České tiskové kanceláři pracuje přes pět let. V současné době působí na pozici regionálního zpravodaje krajské redakce v Jihlavě. Věnuje se zejména zpravodajství zaměřenému na školství, zdravotnictví, justici a kulturu. V ČTK začala pracovat po odchodu z redakce regionálních Horáckých novin. V listech vydávaných v Třebíči a určených primárně pro Třebíčsko byla redaktorkou asi sedm let.

Zavřít

×

Zdeněk Meitner

Vystudoval historii, mediální studia a žurnalistiku na...
Rozbalit

Zdeněk Meitner

Vystudoval historii, mediální studia a žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně. Od roku 2004 působil ve sportovní redakci brněnské Rovnosti, později přejmenované na Brněnský deník. Odtud odešel v prosinci 2006 na ligový sekretariát České florbalové unie. Po necelém roce se však vrátil k novinám. V MF DNES měl na starosti sport v jihomoravské redakci, později působil souběžně i jako editor. Od roku 2012 je jihomoravským redaktorem ČTK se zaměřením na ekonomiku s přesahem do dalších oborů. Čtyři semestry přednášel studentům fakulty sociálních studií o ekonomické žurnalistice. Je také autorem knihy o hokejové Kometě a o historii českých železnic. 

Zavřít

×

Stanislav Mundil 

Vedoucí zahraniční redakce ČTK. Jeden...
Rozbalit

Stanislav Mundil 

Vedoucí zahraniční redakce ČTK. Jeden z nejzkušenějších zahraničních zpravodajů národní tiskové agentury, v ČTK pracuje více než 35 let. Působil jako zahraniční zpravodaj v Indii, USA, Francii, Británii a Bruselu. Společně s Jiřím Majstrem (současným generálním ředitelem ČTK) napsal dvě knihy - Washington do uzávěrky a Washington mezi Seinou a Temží. Zahraniční redakci ČTK řídí od roku 2014. 

Zavřít

×

Iveta Polochová

Redaktorka zahraniční redakce ČTK. Novinařině se...
Rozbalit

Iveta Polochová

Redaktorka zahraniční redakce ČTK. Novinařině se věnuje od roku 2001. Působila například v zahraničních redakcích MF DNES a iDNES.cz. Několik let žila v Británii, pracovala také pro mezinárodní humanitární a zdravotnickou organizaci Lékaři bez hranic. V ČTK je od roku 2020, píše mimo jiné o ruské invazi na Ukrajině, kam se loni s kolegou fotografem Ondřejem Demlem dvakrát vypravila. 

Zavřít

×

Jan Ptáček

Je absolventem Univerzity Karlovy. V České tiskové...
Rozbalit

Jan Ptáček

Je absolventem Univerzity Karlovy. V České tiskové kanceláři začal působit v roce 1997. Prošel si pozicemi zpravodaje a editora domácí redakce a editora a vedoucího regionální redakce. V současné době působí jako šéfeditor  ČTK. 

Zavřít

×

Jan Tomandl

Vedoucí brněnské redakce ČTK. V  ČTK pracuje od roku...
Rozbalit

Jan Tomandl

Vedoucí brněnské redakce ČTK. V  ČTK pracuje od roku 2006, předtím byl například redaktorem a editorem deníku Rovnost. Věnuje se zejména kauzám u Ústavního soudu a Nejvyššího soudu, ale píše také o kultuře a vědě. Odborně se zaměřuje na vztahy s médii a zpravodajské principy. Publikoval praktickou příručku Jak účinně oslovit média a monografii Public relations a zpravodajství. Jako lektor působí v Akademii ČTK, externě spolupracuje s katedrou žurnalistiky FSS MU v Brně. 

Zavřít

×

Martina Vašíčková

Vystudovala češtinu, historii a žurnalistiku na...
Rozbalit

Martina Vašíčková

Vystudovala češtinu, historii a žurnalistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci. Do České tiskové kanceláře nastoupila v roce 2001. Nejprve pracovala v domácí redakci, později se přesunula do zahraniční redakce a stala se zahraniční zpravodajkou v Moskvě. Následně působila jako lektorka kurzů dějin umění pro děti a dospělé v Belgii. V roce 2019 se vrátila do ČTK, a to na pozici koordinátorky vzdělávání a zároveň převzala funkci tiskové mluvčí ČTK. V roce 2021 se stala ředitelkou Akademie ČTK, kde předává své novinářské a lektorské zkušenosti. 

Zavřít

×

Zdeněk Veit

Zástupce šéfredaktorky a šéfeditor zpravodajství...
Rozbalit

Zdeněk Veit

Zástupce šéfredaktorky a šéfeditor zpravodajství ČTK. V ČTK začal pracovat v roce 2003. Zpočátku se zabýval především ekonomickým a regionálním zpravodajstvím. V letech 2009 až 2013 působil jako zpravodaj v USA, poté byl vedoucím zahraniční redakce ČTK.  V roce 2014 nastoupil jako editor a reportér zahraniční redakce České televize, mimo jiné absolvoval stáž v televizi CNN. Poté byl zástupcem šéfredaktora týdeníku Euro a zpravodajského portálu Info.cz. Do ČTK se vrátil v roce 2018 na pozici šéfeditora. 

Zavřít

×

Deník N 

Ján Simkanič

Novinář a vydavatel, v současné době ředitel Deníku...
Rozbalit

Ján Simkanič

Novinář a vydavatel, v současné době ředitel Deníku N. Do roku 2018 vedl 12 let internetové vydavatelství Internet Info, které vydává známé weby jako Lupa.cz, Měšec.cz, Podnikatel.cz, pořádá prestižní konference nebo anketu Křišťálová Lupa – Cena českého internetu. V letech 2008–2018 stál v čele oborového Sdružení pro internetový rozvoj. Připravil úspěšný sborník vzpomínek Mé dětství v socialismu a sestavil ze svých textů knihy České nesvědomí, Přelud svobody a Mediální revoluce. 

Zavřít

×

Petr Koubský

V Deníku N je vedoucím rubriky Věda a technologie....
Rozbalit

Petr Koubský

V Deníku N je vedoucím rubriky Věda a technologie. Dlouhá léta vedl známé Softwarové noviny, v anketě Křišťálová Lupa se stal Osobností roku. Byl editorem a spoluvydavatelem magazínu 067. Moderuje odborné konference. Učí na VŠE a na FF UK, vedl také vzdělávací instituci iCollege.  

Zavřít

×

Jan Moláček

Investigativní novinář a redaktor v redakci Deníku N....
Rozbalit

Jan Moláček

Investigativní novinář a redaktor v redakci Deníku N. Působil jako investigativní reportér v pořadu Reportéři ČT a Na vlastní oči v TV Nova. Získal Novinářskou cenu pro rok 2016 v kategorii nejlepší komentář, a to za texty psané pro Aktuálně.cz. Pracoval jako stálý zpravodaj České televize v Berlíně, Vídni a Moskvě. (Jako zpravodaj v Rusku musel skončit poté, co mu tamní ministerstvo zahraničí odmítlo prodloužit akreditaci.) 

Zavřít

×

Lenka Vrtišková Nejezchlebová 

V redakci Deníku N se věnuje především profilovým...
Rozbalit

Lenka Vrtišková Nejezchlebová 

V redakci Deníku N se věnuje především profilovým nebo tematickým rozhovorům s osobnostmi napříč profesemi a zájmy, slabost má však zejména pro vědu. Získala Novinářskou cenu za nejlepší rozhovor v kategorii psaná žurnalistika.  V roce 2001 nastoupila (ještě jako studentka) do Pátku Lidových novin, pak pracovala v redakci iDNES.cz a reportérském oddělení a magazínu MF DNES. Od roku 2009 byla redaktorkou časopisu Týden a následně odešla na volnou nohu a psala pro několik časopisů.   

Zavřít

×

Jana Ustohalová

V Deníku N pracuje od roku 2018.  Kromě Brna a...
Rozbalit

Jana Ustohalová

V Deníku N pracuje od roku 2018.  Kromě Brna a regionů se věnuje především reportážím a investigativní žurnalistice. Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity vyučuje už několik let praktickou žurnalistiku. Získala dvě Novinářské ceny, v roce 2016 za regionální žurnalistiku, v roce 2020 za nejlepší reportáž. Mezi její témata patří politika, veřejné zakázky, školství, menšiny, neziskový sektor a sociální problematika.

Zavřít

×

Lukáš Werner

Zástupce šéfredaktora v Deníku N, v minulosti pracoval...
Rozbalit

Lukáš Werner

Zástupce šéfredaktora v Deníku N, v minulosti pracoval jako editor domácí rubriky Aktuálně.cz a následně vedl domácí zpravodajství celého newsroomu Economie. Za jeho působení získalo Aktuálně.cz Novinářskou cenu za nejlepší online žurnalistiku. V médiích začal působit ještě při studiu, první zkušenosti sbíral v časopise Týden, pak pět let strávil v redakci iDnes.cz, kde jej zastihla jak změna profese (z redaktora se stal editorem), tak (zásadnější) změna vlastníka (vydavatelství koupil Agrofert Andreje Babiše). 

Zavřít

×

Jan Wirnitzer

Redaktor Deníku N, který patří k zakládajícím...
Rozbalit

Jan Wirnitzer

Redaktor Deníku N, který patří k zakládajícím členům redakce. Novinářem je od roku 2007. Začínal v zahraniční redakci serveru iDnes.cz, většinu z téměř deseti let zde strávených, byl v domácím oddělení. Věnoval se zde tématům souvisejícím s armádou a historií. Mimo jiné i kvůli tomu, co vnímal jako sílící tlak vlastníka média Andreje Babiše, odešel v létě 2017 z iDnes.cz do vydavatelství Economia. Tam – tedy v Aktuálně.cz a Hospodářských novinách – svůj záběr rozšiřoval i na témata dezinformací, propagandy a to, jak lidé vnímají média. 

Zavřít

×

Deník 

 

Michal Dvořák

Již během studia učitelství češtiny a společenských...
Rozbalit

Michal Dvořák

Již během studia učitelství češtiny a společenských věd pro střední školy zběhl do rozhlasu, kde moderoval zprávy. Posléze pracoval jako ranní moderátor v soukromém rádiu, reportér a zástupce šéfredaktorky v magazínu Koktejl, šéfredaktor časopisu Koktejl Extra nebo editor v 5plus2. Nyní je editorem Deníku pro oblast severních Čech.

Zavřít

×

Kamil Kacerovský

V médiích působí od roku 1998. Začínal na pozici...
Rozbalit

Kamil Kacerovský

V médiích působí od roku 1998. Začínal na pozici sportovního redaktora v okresní redakci, následně psal sportovní zprávy pro krajskou redakci. Vedl redakci Plzeňského deníku, Týdeníku 5plus2 i regionální MF DNES. Od roku 2019 je šéfredaktorem západočeského Deníku.

Zavřít

×

Luděk Mahel

V Deníku působí od poloviny devadesátých let....
Rozbalit

Luděk Mahel

V Deníku působí od poloviny devadesátých let. Začínal jako okresní redaktor pro Třebíčsko. Následně vedl třebíčskou okresní redakci a později začal pracovat jako editor. Nyní je šéfeditorem Deníků na Vysočině a jižní Moravě. Řídí tým printových a webových editorů a vytváří spolu s nimi podobu webů a tištěných novin na Vysočině.

Zavřít

×

Vladimír Mayer

V krajské redakci Deníku začal pracovat jako sportovní...
Rozbalit

Vladimír Mayer

V krajské redakci Deníku začal pracovat jako sportovní redaktor, posléze editor. Po třech letech ve sportu přešel na post vedoucího vydání. Poté začal pracovat jako šéfredaktor Ústeckého deníku. V roce 2013 odešel vést redakci severních Čech do týdeníku 5+2 a psal rovněž pro MF DNES. Od srpna 2016 je šéfredaktor Deníků na severu Čech a současně také šéfredaktor Ústeckého deníku. Martin Rumler Chvíli se živil jako učitel, ale v roce 2007 začal působit jako vedoucí redaktor zodpovědný za pražské a středočeské regionální přílohy ve vydavatelství MAFRA. Od roku 2019 je v Deníku, kde vede redakce ve Středočeském kraji a v Praze.

Zavřít

×

Michal Šupálek 

Vystudoval žurnalistiku, elektrotechniku a politologii....
Rozbalit

Michal Šupálek 

Vystudoval žurnalistiku, elektrotechniku a politologii. Rád proto zpracovává politické kauzy a všechno kolem voleb. Zajímá ho také dění v ekonomice, a také vinařská témata. Nejvíce ho baví psát glosy a komentáře. V Deníku pracuje od doby, kdy vzniknul. Začínal jako redaktor a postupně prošel pozicemi lokálního šéfredaktora, editora a vedoucího týdeníkového centra. Nyní působí jako regionální šéfredaktor a řídí tým reportérů v Jihomoravském kraji a na Vysočině.

Zavřít

×

Martin Tröster

Na začátku své kariéry byl součástí redakce...
Rozbalit

Martin Tröster

Na začátku své kariéry byl součástí redakce Českokrumlovského deníku – tehdy Českokrumlovských listů. V současné době řídí tým editorů na jihu a západě Čech. Zaměřuje se na zprávy ze sféry komunální a regionální politiky nebo připravuje profilové rozhovory.

Zavřít

×

Aleš Uher

V Deníku pracuje déle než polovinu svého života....
Rozbalit

Aleš Uher

V Deníku pracuje déle než polovinu svého života. Začínal ve sportovní redakci, kterou následně řadu let vedl. V roce 2016 přešel na pozici zástupce šéfredaktora Moravskoslezského deníku, kde vedl ostravskou redakci. Od roku 2019 je šéfredaktorem Deníků v Moravskoslezském kraji. Od listopadu 2020 také stojí v čele redakce Deníků v Olomouckém a Zlínském kraji.

Zavřít

×

Martin Vaněk 

Ve vydavatelství Vltava Labe Media pracuje na různých...
Rozbalit

Martin Vaněk 

Ve vydavatelství Vltava Labe Media pracuje na různých pozicích od roku 2008. V současné době řídí tým editorů v Praze a středních Čechách. Ondřej Dluhí V roce 2015 absolvoval obor žurnalistika na Univerzitě Palackého v Olomouci. Během studia začal pracovat jako správce sociálních sítí pro Olomoucký deník. V současné době působí jako zástupce šéfeditora pro print v centrální redakci. Zároveň je šéfeditorem pro střední a severní Moravu.

Zavřít

×

Hlídací pes

Robert Břešťan

Šéfredaktor HlídacíPes.org. Absolvoval Vyšší...
Rozbalit

Robert Břešťan

Šéfredaktor HlídacíPes.org. Absolvoval Vyšší odbornou školu publicistiky a Literární akademii – soukromou vysokou školu Josefa Škvoreckého. Ve své novinářské kariéře střídal tištěná média a rozhlasové vysílání. Byl postupně redaktorem a moderátorem Českého rozhlasu 6, Rádia Svobodná Evropa, české redakce BBC World Service, politickým reportérem Hospodářských novin a šéfredaktorem zpravodajské stanice Českého rozhlasu – Rádia Česko. Rok strávil jako zahraniční zpravodaj české redakce BBC v Londýně. Od roku 2011 do konce roku 2014 působil jako šéfkomentátor týdeníku Ekonom. Je držitelem Novinářské ceny 2015. 

Zavřít

×

Vojtěch Berger

Od roku 2017 pracuje pro HlídacíPes.org, server...
Rozbalit

Vojtěch Berger

Od roku 2017 pracuje pro HlídacíPes.org, server nezávislé žurnalistiky, který dlouhodobě mapuje například ruský a čínský vliv v ČR a věnuje se tématu dezinformací nebo oligarchizaci české politiky. Předtím 12 let působil v zahraniční redakci Českého rozhlasu, z toho čtyři roky strávil jako stálý zpravodaj na Slovensku a v Rakousku.

Zavřít

×

Robert Malecký

Redaktor webu HlídacíPes.org. Novinařině se věnuje od...
Rozbalit

Robert Malecký

Redaktor webu HlídacíPes.org. Novinařině se věnuje od roku 1998, působil jako redaktor Svobodného slova, vedl redakci Deníku Litoměřicka, domácímu zpravodajství se věnoval v Nedělním světě a Lidových novinách. V letech 2009 až 2012 vedl domácí redakci Zpravodajství ČT a působil i jako editor hlavní zpravodajské relace Události. Od ledna 2014 do června 2015 byl šéfredaktorem serveru Česká justice. V roce 2017 dostal Novinářskou cenu za regionální žurnalistiku. 

Zavřít

×

Jan Žabka

Ve novinářské praxi se zaměřuje především na...
Rozbalit

Jan Žabka

Ve novinářské praxi se zaměřuje především na témata dezinformací a bezpečnosti v kyberprostoru. Při své práci využívá techniky OSINT, tedy investigaci pomocí otevřených zdrojů. Spolupracoval například s mezinárodním investigativním týmem Bellingcat na kauze údajného únosu syna českého premiéra. Věnuje se také mezigeneračnímu mediálnímu vzdělání. Snaží se zlepšit orientaci veřejnosti v informačním chaosu. Pořádá proto workshopy pro studenty českých škol, natáčí vzdělávací videa na sociální síti TikTok a ve spolupráci s organizací Transitions přednáší pro seniory. V průběhu studia žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci vedl studentský časopis Houpací Osel a později spolupracoval se zpravodajským webem Aktuálně.cz. 

Zavřít

×

Reportér Magazín

 

Robert Čásenský

Šéfredaktor Reportér magazínu. Ze čtyřiceti let...
Rozbalit

Robert Čásenský

Šéfredaktor Reportér magazínu. Ze čtyřiceti let života strávil zhruba polovinu prací v různých tiskovinách. Začal psát v roce 1993 do Českého deníku a přes Denní Telegraf a Lidové noviny doputoval až do MF DNES. Tu potom od roku 2006 vedl jako šéfredaktor. Při vlastnickém veletoči v českých médiích v roce 2013 se rozhodl funkci šéfredaktora opustit. Jelikož ale pořád věří na to, že má smysl pokoušet se o dobrou žurnalistiku, založil magazín Reportér. A protože každou redakci musí někdo řídit, jmenoval se v Reportéru šéfredaktorem. Za největší ocenění bude považovat to, pokud se bude magazín Reportér i jeho webové stránky čtenářům líbit a budou je považovat za zajímavé. 

Zavřít

×

Michal Musil

Už od malička ho zajímala historie, ale za studií...
Rozbalit

Michal Musil

Už od malička ho zajímala historie, ale za studií se dostal k novinám. Byl zástupcem šéfredaktora v Lidových novinách a časopise Týden. Od roku 2006 pracoval jako zástupce šéfredaktora deníku MF DNES. Tento list opustil poté, co jej v roce 2013 koupil Andrej Babiš. Zabývá se českou i zahraniční politikou. Občas přednáší o médiích. Ze své novinářské dráhy vzpomíná na rozhovory s Gordonem Ramsayem a Danielem Craigem či na pozoruhodné diskuse v Evropském parlamentu v rámci aktivit proti českému náhubkovému zákonu. 

Zavřít

×

Tomáš Poláček

Od září roku 2000 pracoval v MF DNES, kde se brzy...
Rozbalit

Tomáš Poláček

Od září roku 2000 pracoval v MF DNES, kde se brzy vyhranil jako autor velkých rozhovorů a reportáží. Zajímavostí je, že pět procent jeho respondentů do půl roku od vydání článku zemřelo, a u reportáží že si Tomáš většinou našel téma, při němž se nedalo vyhnout konzumaci alkoholu. I tak se v MF DNES udržel do léta 2014, kdy se rozhodl následovat své největší novinářské oblíbence do měsíčníku Reportér. V něm si začal plnit sen – cestu autostopem kolem světa. 

Zavřít

×

Marek Šálek 

Pracoval v Mladém světě, Respektu a Týdnu. Spoluautor...
Rozbalit

Marek Šálek 

Pracoval v Mladém světě, Respektu a Týdnu. Spoluautor knížek Telnice – Vesnice v rovnováze (o vítězi soutěže Vesnice roku), Libkovice: Zdař bůh! (o likvidaci severočeské obce kvůli těžbě uhlí) a Novináři nejsou zlí (příručka, jak zaujmout média). V roce 2019 získal Novinářskou cenu v kategorii psaná reportáž za sérii Svět mimo Prahu a v roce 2020 Velkou cenu Ekopublika za článek Česko má žízeň (o suchu). Břevnovský patriot, slávista a potulný fotograf. 

Zavřít

×

Respekt

 

Erik Tabery

Šéfredaktorem týdeníku Respekt je od ledna 2009. S...
Rozbalit

Erik Tabery

Šéfredaktorem týdeníku Respekt je od ledna 2009. S redakcí začal spolupracovat v roce 1997, o dva roky později se stal kmenovým redaktorem. Píše zejména politické komentáře. V roce 2003 obdržel za komentáře cenu Novinářská křepelka pro žurnalisty do 33 let. V únoru 2009 získal Cenu Ferdinanda Peroutky a o dva roky později i Novinářskou cenu. Je autorem knih Vládneme, nerušit (získal za ni prestižní Cenu Toma Stopparda) a Hledá se prezident. Podle první z nich byl natočen dokumentární film, který získal cenu Trilobit. Je autorem námětu k dokumentu Tady je Šloufovo…! či k dokumentárnímu seriálu o mladých lidech Generace „0“. V roce 2017 vydal knihu Opuštěná společnost, která vyhrála cenu Magnesia Litera za nejlepší knihu roku. 

Zavřít

×

Tomáš Brolík

V Respektu pracuje od roku 2012, tedy celý svůj...
Rozbalit

Tomáš Brolík

V Respektu pracuje od roku 2012, tedy celý svůj novinářský život. Píše o střední Evropě, Ukrajině a domácích tématech – zvlášť o takových, v nichž se nějak vyskytuje příroda. Za svoje články dostal několik novinářských ocenění. Studoval v Polsku a Maďarsku, rád čte beletrii z obou zemí. Hodně času tráví na Wikipedii. 

Zavřít

×

Ondřej Kundra

S Respektem spolupracuje od roku 1999, stálým členem...
Rozbalit

Ondřej Kundra

S Respektem spolupracuje od roku 1999, stálým členem redakce je od roku 2002. Zaměřuje se na působení cizích mocností v Evropě a Česku, především Ruska a Číny, na českou politiku a justici. Za investigativní texty a reportáže získal několik Novinářských cen a také Cenu Ferdinanda Peroutky. Je autorem knih o mecenášce umění Meda Mládková. Můj úžasný život; o působení ruských tajných služeb Putinovi agenti; o evropských džihádistech Můj syn terorista. Jak se rodí evropští džihádisté (společně s Tomášem Lindnerem); o příběhu nejslavnější fotografie holokaustu československých Židů Vendulka. Útěk za svobodou; a o vraždách Putinových kritiků Novičok nebo kulka. 

Zavřít

×

Tomáš Lindner

Do Respektu nastoupil v roce 2008 a od té doby je...
Rozbalit

Tomáš Lindner

Do Respektu nastoupil v roce 2008 a od té doby je odpovědný za zahraniční zpravodajství. Nejraději píše o Německu, migraci, subsaharské Africe a obecně vztahu bohatých a chudých zemí. Za své reportáže dostal třikrát Novinářskou cenu (na další čtyři byl nominován), dvakrát obdržel Česko-německou novinářskou cenu a jednou Cenu Johnnyho Kleina, v roce 2009 pak za reportáž o bulharské mafii získal European Young Journalist Award. Je autorem knihy reportáží ze Zambie Čekání na období dešťů (2008), společně s Ondřejem Kundrou napsal knihu Můj syn terorista. Jak se rodí evropští džihádisté (2017).

Zavřít

×

František Trojan 

Studoval politologii a žurnalistiku na Masarykově...
Rozbalit

František Trojan 

Studoval politologii a žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně, kam si na tři roky odskočil z Prahy. V Respektu, kam nastoupil jako elév v roce 2020 a stálým členem se stal o rok později, ho to nejvíce táhne k domácímu politickému dění. Čas od času se ale posouvá i jinam – například ke sportovním a společenským tématům. 

Zavřít

×

Seznam Zprávy

 

Jiří Kubík

Šéfredaktor serveru Seznam Zprávy a dlouholetý...
Rozbalit

Jiří Kubík

Šéfredaktor serveru Seznam Zprávy a dlouholetý investigativní novinář. Připravuje na Seznam Zprávách především reportážní videosérii Ve stínu, v níž rozkrývá, jak se kroky mocných podepisují na životech občanů. Mapoval dotační podvody, opakovaně se vrací k postupu státu při výběru daní („zaklekávání“), ale i k případů týrání seniorů v domovech důchodců či sexuálních predátorů v řadách církve. V redakci Seznam Zpráv působí od jejího vzniku, v počátcích připravoval třeba pořad Zvláštní vyšetřování se Sabinou Slonkovou, v němž mimo jiné vypátrali syna Andreje Babiše. Je držitelem Novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. 

Zavřít

×

Marie Bastlová

Na Seznam Zprávách připravuje rozhovory pro podcast...
Rozbalit

Marie Bastlová

Na Seznam Zprávách připravuje rozhovory pro podcast Ptám se já. Ty jsou zaměřeny na aktuální publicistická témata s důrazem na politiku. Rozhovorům se věnuje od roku 2017 - nejprve jako moderátorka pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, krátce moderovala pořad K věci na CNN Prima News. V minulosti působila také v Hospodářských novinách jako politická reportérka. Věnovala se financování politických kampaní, mapování majetku politiků a samozřejmě politice a jejímu zákulisí. V roce 2012 získala cenu Novinářská křepelka pro mladé novináře a novinářskou cenu za rok 2019 a to v kategorii Nejlepší audiovizuální rozhovor. 

Zavřít

×

Václav Dolejší 

Dlouholetý politický reportér, v redakci Seznam Zpráv...
Rozbalit

Václav Dolejší 

Dlouholetý politický reportér, v redakci Seznam Zpráv působí od jejího vzniku a aktuálně se věnuje třem projektům. Je spoluautorem satirického pořadu Šťastné pondělí, který chystá společně s Jindřichem Šídlem a Konstantinem Sulimenkem. Společně s kolegyní Lucií Stuchlíkovou dělají autorský podcast o politice Vlevo dole. Jako vyznavač reportáží z terénu je autorem reportážní videosérie Neboli, v nichž ukazuje, jak politici vábí voliče. 

Zavřít

×

Martin Jašminský

Dlouholetý ekonomický novinář, kterého zajímají...
Rozbalit

Martin Jašminský

Dlouholetý ekonomický novinář, kterého zajímají kapitálové a finanční trhy, vztah byznysu a politiky a příběhy o úspěšných podnikatelích a podnikatelkách, které mají zvuk v Česku i v zahraničí. V redakci má na starosti tým byznysových novinářů a novinářek, kteří mají skvělou energii a zápal pro práci. Rád sportuje, je fanda dobrých seriálů a nejlépe si odpočine v létě při organizování dětského tábora – bez mobilu a mailu. Je držitelem Novinářské křepelky a Ceny guvernéra ČNB. 

Zavřít

×

Lenka Kabrhelová

Autorka a moderátorka podcastu 5:59 na Seznam Zprávách....
Rozbalit

Lenka Kabrhelová

Autorka a moderátorka podcastu 5:59 na Seznam Zprávách. V minulosti založila a vedla podcast Vinohradská 12 v Českém rozhlase. V ČRo působila také jako reportérka a zahraniční zpravodajka v Rusku (2008-2013) a USA (2013-2017). V roli korespondentky informovala o přelomových událostech posledního desetiletí, od války v Gruzii až po americké prezidentské volby, které do Bílého domu dovedly Donalda Trumpa. Je držitelkou Ceny Karla Havlíčka Borovského za rok 2020. V roce 2017 získala v USA prestižní novinářské ocenění „Nieman Fellowship“ na Harvardově univerzitě, kde se během ročního pobytu zabývala polarizací médií a vztahy střední Evropy k Rusku a Spojeným státům. 

Zavřít

×

Radek Kedroň

V Seznam Zprávách působí jako zástupce šéfredaktora...
Rozbalit

Radek Kedroň

V Seznam Zprávách působí jako zástupce šéfredaktora pro investigativu a podcasty. V minulosti pracoval v reportérském oddělení Hospodářských novin a MF DNES, dva roky vedl domácí zpravodajství časopisu Týden. Od roku 2012 do roku 2016 vedl web Lidovky.cz. Poté v Českém rozhlase založil zpravodajský server iRozhlas, který vedl až do začátku roku 2022. Pod jeho vedením vznikl i podcast Vinohradská 12. 

Zavřít

×

Jan Lipold 

Komentátor a editor názorové rubriky, člen redakce...
Rozbalit

Jan Lipold 

Komentátor a editor názorové rubriky, člen redakce Seznam Zpráv od roku 2019. Novinářem je od roku 1991. Věnuje se psaní o politice, o jazyce, o překážení a jiných úkazech 21. století. Získal Novinářskou cenu za rok 2014 za nejlepší komentář (o velkoskladu Amazonu u Prahy). 

Zavřít

×

Jan Novák

Od roku 2020 je reportérem Seznam Zpráv....
Rozbalit

Jan Novák

Od roku 2020 je reportérem Seznam Zpráv. Předtím pracoval deset let jako zahraniční reportér televize Prima, posléze čtyři roky jako reportér publicistického pořadu 168 hodin v České televizi. Jako zahraniční novinář působil mj. v letech 2014-2015 na Ukrajině. Reportoval například z masakru na "Majdanu", natáčel na Krymu během anexe, pohyboval se na separatistických územích nebo byl účasten bojů o město Debalceve. Po Ruské invazi v roce 2022 se na Ukrajinu vrátil. Poprvé v březnu, kdy popisoval dění v Kyjevě a kolem Irpině. Podruhé v červnu, kdy strávil několik dní s průzkumnou jednotkou u Doněcku a naposledy před několika týdny, kdy mj. popisoval práci českých mediků-dobrovolníků na frontové linii na Donbase. Je držitelem ceny Respektu a jeho reportáž "Pianista" byla nominována v Novinářské ceně. 

Zavřít

×

Lucie Stuchlíková  

Editorka, šéfka politické buňky Seznam Zpráv....
Rozbalit

Lucie Stuchlíková  

Editorka, šéfka politické buňky Seznam Zpráv. Většinu profesního života strávila psaním zpravodajství o politicích a politice. Momentálně na Seznam Zprávách vede politický tým domácí rubriky a píše komentáře. Slyšet ji můžete v politickém podcastu Vlevo dole. 

Zavřít

×

Jindřich Šídlo 

V médiích se pohybuje od roku 1992, v Seznam Zprávách...
Rozbalit

Jindřich Šídlo 

V médiích se pohybuje od roku 1992, v Seznam Zprávách od jejich samého počátku v roce 2016. Věnuje se zde zejména politice a humoru, tedy satirickému pořadu Šťastné pondělí, jehož je spoluzakladatelem, moderátorem a principálem. V roce 2018 za něj získal dvě Křišťálové lupy v kategoriích online video a osobnost roku. Držitel Peroutkovy ceny a Novinářské ceny. 

Zavřít

×

Lukáš Valášek

Jako investigativní novinář například rozkrýval...
Rozbalit

Lukáš Valášek

Jako investigativní novinář například rozkrýval manipulace zakázek v prezidentském sídle, napojení sponzorů Miloše Zemana na Rusko či toky peněz z čínské ambasády na Univerzitu Karlovu. Dlouhodobě se věnuje odhalování obchodníků se strachem, kteří se snaží zbohatnout na šíření propagandy Vladimira Putina. Držitel Novinářské ceny 2016 za kauzu neexistující mluvčí Michala Haška. V roce 2020 získal Novinářskou křepelku pro mladé novináře. Ve stejný rok také obdržel Československou cenu veřejnosti za rozkrývání čínského vlivu v Česku. V roce 2021 mu porota s kolegyní Adélou Jelínkovou udělila Novinářskou cenu za odhalení podezřelých zakázek v Lánech, ze kterých profitovali blízcí Miloše Zemana. 

Zavřít

×

 

Michael Rozsypal

Vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd...
Rozbalit

Michael Rozsypal

Vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Semestr absolvoval také na Université Libré Bruxelles v Bruselu. Od roku 2012 působil v Českém rozhlase. Postupně se přes působení v domácí redakci Radiožurnálu dostal v lednu 2014 k moderování na Českém rozhlase Plus. Pět let moderoval ranní vysílání, pořad Interview Plus, diskuzní duel Pro a proti, mimořádná vysílání a speciály a také Veřejné debaty Plusu v regionech, které se za účasti publika vysílali živě na sociálních sítích. Od listopadu 2020 do února 2023 působil ve zpravodajské internetové televizi DVTV.  Pět let pracoval v think tanku působícím v oblasti mezinárodních vztahů Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). V současné době je novinářem na volné noze.

Zavřít

×

Pokud máte jakýkoli dotaz, napište nám na e-mail: tmv@jsns.cz, nebo volejte na tel.:+420 731 690 964 (dostupné po-pá od 10:00–16:00)

Slavíme milion přehrání lekcí

 

Přečtěte si více
 

Děkujeme vám všem, kteří prostřednictvím našeho portálu přinášíte do tříd důležitá a mnohdy opomíjená témata. Které lekce jsou mezi TOP10? Jaká témata jsou nejoblíbenější? A co dalšího chystáme? Přečtěte si vše o milionu přehrání v našem článku.