Jeden svět na školách (JSNS)
JSNS je jedním ze vzdělávacích programů organizace Člověk v tísni. Již od roku 2001 přispíváme k výchově zodpovědných mladých lidí, kteří se orientují v současném světě, otevřeně a kriticky přistupují k informacím, nejsou lhostejní, chtějí ovlivňovat a také skutečně ovlivňují dění kolem sebe.
Kritické myšlení a mediální gramotnost patří mezi klíčové kompetence pro život v 21. století, proto v Jednom světě na školách podporujeme jejich rozvoj. Připravujeme atraktivní audiovizuální materiály, vydáváme pravidelný Bulletin, pořádáme mediálně-vzdělávací semináře a konference a organizujeme Týdny mediálního vzdělávání.
Asociace pro mezinárodní otázky
Asociace pro mezinárodní otázky
AMO je nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů. Základním posláním AMO je přispívat k hlubšímu porozumění mezinárodnímu dění. Zprostředkovává dialog mezi zástupci široké veřejnosti, akademické sféry, občanského sektoru, politiky a byznysu. Dlouhodobě podporuje zájem občanů České republiky o mezinárodní otázky a poskytuje informace nezbytné pro utváření vlastního názoru na současné dění doma i ve světě.
Na poli mediálního vzdělávání se AMO například angažovalo v projektu (Ne)bezpečně v síti, který se zaměřoval na zvyšování mediální gramotnosti a bezpečné využívání internetu. Probíhal ve spolupráci se slovenskými organizacemi (digiQ a CeNef). Výstupem projektu je Manuál rozvoje kritického myšlení v online prostoru.
Centrum současného umění DOX
Centrum současného umění DOX
Prostřednictvím výstav současného umění, představení, diskusí, workshopů, ale také koncertů, či promítání filmů a vzdělávacích programů, zejména pro studenty základních a středních škol, které kladou důraz především na rozvoj kritického myšlení, zpracovává DOX témata a problémy, které utvářejí dnešní svět. Program jednotlivých akcí si můžete prohlédnout zde.
Akademie CZ.NIC
Akademie CZ.NIC
Zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb v roce 1998. Hlavními činnostmi sdružení jsou provozování registru jmen domén registrovaných pod doménou CZ, zabezpečování provozu domény nejvyšší úrovně .CZ a osvěta v oblasti jmen domén.
Cílem je vzdělávání a osvěta v oblasti internetových technologií. Své služby poskytuje jak počítačovým profesionálům, tak studentům a učitelům od základních škol až po vysoké. Akademie CZ.NIC mezi své služby nově zařadila také aktivity pro laickou veřejnost a zaměstnance státní správy a samosprávy.
Nabídka kurzů:
- kurzy pro pedagogy i studenty k tématům bezpečnosti na internetu.
Demagog
Demagog.cz se snaží odhalovat, nakolik naše politické elity s veřejností hrají korektní hru, nebo nakolik ji naopak klamou. Dále také například kontroluje pravdivost tvrzení populárního obsahu na sociálních sítích.
V roce 2012 tento projekt založila skupina studentů politologie z Masarykovy univerzity. Již následující rok získal projekt Novinářskou cenu za inovativní občanskou online žurnalistiku.
Nabídka kurzů:
- online workshopy zaměřené na kritické myšlení, mediální gramotnost a ověřování informací.
E-bezpečí
Projekt E-Bezpečí je celorepublikový certifikovaný projekt zaměřený na prevenci, vzdělávání, výzkum, intervenci a osvětu spojenou s rizikovým chováním na internetu a souvisejícími fenomény. Projekt se také věnuje pozitivnímu využívání IT ve vzdělávání či běžném životě. Projekt E-Bezpečí je realizován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého ve spolupráci s dalšími organizacemi.
Projekt E-Bezpečí se specializuje zejména na:
a) kyberšikanu a sexting (různé formy vydírání, vyhrožování, poškozování obětí s pomocí informačních a komunikačních technologií),
b) kybergrooming (komunikace s neznámými uživateli internetu vedoucí k osobní schůzce),
c) kyberstalking a stalking (nebezpečné pronásledování s použitím ICT),
d) rizika sociálních sítí (zejména sítě Facebook, Instagram),
e) hoax, spam, fake news a další témata spojená s mediální výchovou,
f) online závislosti (netolismus, nomofobie),
g) fenomén youtubering,
f) zneužití osobních údajů v prostředí elektronických médií.
Stálá nabídka kurzů:
- vzdělávací akce pro žáky 2. stupně základních škol a středoškoláky, pro vyučující i pro rodiče.
Evropské hodnoty
Evropské hodnoty
Think-tank Evropské hodnoty je nevládní odborná instituce bránící liberální demokracii.
Její vizí je svobodné, bezpečné a prosperující Česko ve střední Evropě, která je pevnou součástí Západu. Pomáhá čelit agresivním režimům, radikalizaci uvnitř společnosti, šíření autoritářských tendencí a extrémistických ideologií včetně islamismu. Její činnost se odvíjí ve třech strategických programech, jedním z nich je vzdělávací program „Žiju v demokracii“.
Fakescape
Projekt Fakescape si klade za cíl naučit studenty středních a základních škol kriticky přemýšlet o informacích, které denně čtou a sdílí na sociálních sítích.
Autoři her Fakescape (existují dvě veze hry - pro žáky ZŠ a SŠ) nechtějí nikoho nudit dlouhým výkladem ani říkat, co se může číst a co je zakázané. Jejich cílem je, aby si studenti prakticky vyzkoušeli, jak mají ověřovat informace a uvědomili si tak mediální nástrahy, které na ně číhají v online prostředí. Zároveň chtějí učitelům poskytnout jednoduchou pomůcku pro zatraktivnění výuky tohoto tématu.
Stálá nabídka kurzů/her:
Fórum pro prožitkové vzdělávání
Fórum pro prožitkové vzdělávání
Nezisková organizace Fórum pro prožitkové vzdělávání se primárně zaměřuje na využívání prostředků interaktivního edukativního divadla pro prevenci sociálně problematických jevů, jako například šikany a kyberšikany, nedostatečné finanční gramotnosti, mentální anorexie či dětské obezity, domácího násilí apod.
Hoax
Server HOAX.cz byl založen v roce 2000. Jeho původním zaměřením bylo informování laické veřejnosti o problematice poplašných zpráv, podvodů, mýtů a řetězových e-mailů kolujících po internetu, které jsou všeobecně označovány anglickým slovem hoax.
Původní databáze hoaxů byla postupně rozšířena o informace a ukázky dalších podvodných pokusů a útoků na uživatele internetu. V současné době obsahuje také informace o falešných loteriích, phishingu a falešných dědictvích.
Kraje pro bezpečný internet
Kraje pro bezpečný internet
Projekt Kraje pro bezpečný internet chce oslovit co nejširší a věkově různorodou veřejnost, a to především prostřednictvím aktualizovaných e-learningových lekcí, videospotů a vědomostního soutěžního kvízu, doplněného o Kvíz PLUS.
Projekt je výsledkem iniciativy Asociace krajů ČR spojené s úsilím zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci. V rámci projektu každoročně vznikná on-line kvíz a on-line kurzy pro děti a studenty, pedagogy, rodiče a veřejnost, pro pracovníky Policie ČR a pro sociální pracovníky. On-line kvíz a obsah kurzů vytvořili odborní partneři projektu. E-learnigové lekce jsou doplněné videospoty a v roce 2022 byly připraveny podcasty.
Kudrna Sobková
Kudrna Sobková
Vzdělávací značka Kudrna Sobková se zabývá tématy kybernetické bezpečnosti, umělé inteligence, digitální rovnováhy a digitálního dětství.
Zvyšuje digitální dovednosti zážitkem a přibližuje digitální technologie lidem. Vzdělává, aby bylo Česko prosperující a bezpečnou zemí. Věří, že Česko bude prosperovat, pokud budou jeho občané digitálně zdatnější a odolnější.
Městská knihovna v Praze
Městská knihovna v Praze
Městská knihovna v Praze poskytuje knihovnické a informační služby ve svých 46 pobočkách, 2 pojízdných knihovnách a e-knihovně. Půjčuje knihy, hry, filmy, hudbu, audio knihy pro potěšení a relax, zpřístupňuje odborné informace ze zahraničních časopisů, které jsou přístupné on-line. Sály Ústřední knihovny jsou místem konání koncertů a filmových projekcí, včetně 3D. Provozuje sousedskou dílnu DOK16 a další dvě kreativní centra. Seznamuje širokou veřejnost s novými technologiemi, jako je virtuální realita nebo umělá inteligence. Prohlédněte si aktuální nabídku vzdělávacích lekcí na podporu mediální gramotnosti.
Nadace Open Society Fund
Nadace Open Society Fund
Nadace OSF byla založena v roce 1992 jako nestranná, nezávislá a apolitická organizace, jejímž posláním je rozvíjet hodnoty otevřené společnosti a demokracie v České republice.
Financuje a sama realizuje projekty jak na celostátní úrovni, které se týkají systémových změn v naší společnosti (např. změny legislativy či zažitých předsudků), tak v regionech, jež přispívají k řešení konkrétních situací a lokálních problémů (např. práce radnic, místní developerské projekty). Podporuje aktivní občany, kteří ovlivňují dění ve svém bezprostředním okolí i své zemi.
NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se na úrovni dětí a škol zabývá osvětou témat kybernetické bezpečnosti. Řeší například bezpečnost dětí na sociálních sítích a vzdělávacími aktivitami se snaží přispět k budování jejich bezpečného chování a návyků při využívání internetu. NÚKIB podporuje také pedagogy a rodiče při výchově a vzdělávání v digitálním věku.
Nabídka kurzů:
- NÚKIB nabízí celou řadu kurzů a výukových materiálů:
- Informace o školních preventistech naleznete zde.
Občankáři
Asociace učitelů ZSV a OBN se zaměřuje především na podporu učitelů, na jejich další profesní rozvoj a otevřenou spolupráci mezi nimi. Pořádají školení k aktuálním tématům, vytváří podpůrné metodické materiály, realizují semináře, či workshopy a letní školy.
Na jejich stránkách také naleznete různé podpůrné a vzdělávací materiály.
Slow Tech Institute
Slow Tech Institute
Slow Tech Institute je platformou odborníků a vědců, kteří se zajímají o nové technologie v životě dětí a dospívajících. Cílem je rozvíjet veřejnou diskuzi, vzdělávací akce, ale i výzkum v této oblasti. Odborníci jezdí i do škol, mateřských center a firem. Komunikují i s rodiči, učiteli a manažery o tom, jaký dopad mohou mít technologie na jejich životní spokojenost, produktivitu, ale i zdraví. Zabývají se také výzkumem, aby pomohli objasnit otázky a problémy, jež do našeho života přicházejí spolu s nejnovějšími technologiemi.
Stálá nabídka:
- Platforma Digitální zdraví dětí –informuje o zdravých způsobech používání technologií. Cílovou skupinou jsou rodiče a pedagogové. Pro pedagogy nabízí akreditované kurzy:
1. Digitální závislosti a 2. Problematika videoher, sociálních sítí a pornografie. - workshopy pro žáky základních škol: Digitální závislosti a Videohry, sociální sítě a pornografie;
- semináře pro vyučující.
Svaz knihovníků a informačních parcovníků ČR
Svaz knihovníků a informačních parcovníků ČR
Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky (SKIP) je dobrovolnou profesní a stavovskou organizací knihovníků a informačních pracovníků, která má spolkový charakter. Posláním SKIP je usilovat o soustavné zvyšování úrovně knihovnické a informační práce a s tím spojené prestiže oboru a o to, aby ze strany státu, zřizovatelů knihoven a informačních institucí byly vytvářeny příznivé podmínky pro jejich rozvoj a činnost. SKIP sdružuje přes 2 000 členů a je organizován na regionálním principu. Má deset regionálních výborů. Po odborné linii zajišťují činnost sekce, kluby a komise.
Svět médií
Svět médií
Svět médií je rozcestník k mediální výchově, jehož autorem je Michal Kaderka. Webová stránka se zaměřuje na vymezení samotné mediální výchovy, on-line materiálů do výuky MV, shromažďuje veškerá data o mediální gramotnosti české společnosti a výuce MV ve školách. Stránka mimo jiné odkazuje i na otevřenou učebnici mediální výchovy Svět médií.
Transitions
Transitions
Nezisková organizace Transitions založená s cílem podporovat profesionální a nezávislé zpravodajství v postkomunistických zemích východní Evropy a bývalého Sovětského svazu.
Vyšší odborná škola publicistiky v Praze
Vyšší odborná škola publicistiky v Praze
Vyšší odborná škola publicistiky v Praze je profesní mediální škola, která se zaměřuje na multioborové vzdělávání v oblasti žurnalistiky a tvůrčího psaní, televizní a rozhlasové publicistiky, marketingu a produkce médií. Klade důraz především na získávání praktických zkušeností a profesních dovedností pod vedením profesionálů z oboru a maximální rozvoj v individuálním zaměření každého studenta. Za 28 let existence má škola již přes tisíc absolventů, z nichž se většina uplatnila a osvědčila ve svém oboru.
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Česká republika
Spolek Wikimedia Česká republika je nevládní organizací, která v Česku podporuje rozvoj projektů Wikimedia. Patří mezi ně celosvětové komunitní projekty Wikipedie, Wikimedia Commons, Wikidata a další. Jejich posláním je zpřístupňování informací, rozvíjení vzdělanosti a podpora šíření svobodné tvorby.
Zvolsi.info
Zvolsi.info
Organizace Zvolsi.info jezdí s přednáškami za středoškoláky a snaží se o osvětu v oblasti mediální gramotnosti, kritického myšlení a moderní propagandy. Učí studenty pracovat s informacemi a pomoci jim tak odlišovat relevantní informace od hoaxů.
Stálá nabídka:
- workshopy pro žáky základních a středních škol i pro veřejnost