6. Hej ty! Nehejtuj

Proč se k sobě na internetu často chováme hůře než ve skutečném světě?  Podívejte se na plakát i doprovodný text.

 

  Plakát ke stažení: JPG, PDF

 

 

 

 

 


Informace

I když se často říká, že nenávist v Česku šíří hlavně „extremisté“, ve skutečnosti jsou to nejčastěji obyčejní lidé skrytí v domnělé anonymitě internetu. Dříve se nenávistné komentáře objevovaly především v diskuzích pod články zpravodajských serverů nebo pod blogy. Nyní se tyto vyhrocené debaty přenesly v mnohem větší míře na sociální sítě, primárně na Facebook.

Právě zde se nenávistné komentáře (hate speech) snadno a rychle šíří a oslovují nové a výrazně širší publikum. Pozoruhodná změna nastala i v přístupu samotných autorů příspěvků. Zatímco dříve lidé vystupovali v diskuzích pod přezdívkami, dnes na Facebooku vystupují prostřednictvím svých profilů pod vlastním jménem.

Spolu s tím se mění i atmosféra ve společnosti a míra toho, co je považováno za přípustné a co je již za hranou. Psaní urážek, nadávek a nenávistných komentářů je mnohem více než dříve považováno za „odvážné“ i normální. Nahrávají tomu i někteří veřejní činitelé, kteří hate speech sami aktivně využívají, běžně se tak projevují a podobné chování diskutérů na internetu tak legitimizují.

Kdo je to „hejtr“?

Lidé šířící nenávist existovali vždy. Anonymní, neosobní prostředí internetu jim ale poskytuje dříve nepoznaný prostor. Před monitorem počítače se takový pisatel cítí neohroženě, ztrácí zábrany, neřeší společenské normy a jedná tak, jak by v reálném životě pravděpodobně nikdy nejednal. Nikdo mu nemůže bezprostředně nic oplatit, potrestat jej. Dává proto snáze volný průchod své agresi a nenávisti. Ta má často původ v jeho nespokojenosti se sebou samým. Hate speech pak může sloužit jako ventil, způsob jak se vyrovnat s vlastními problémy.

Svět „hejtrů“ je černobílý milují nebo nenávidí. Vyrovnávají se tak se světem, jemuž zcela nerozumějí. Hejtři nemají obvykle vlastní názor, přejímají jiné vzory, hledají někoho, kdo by je vedl, ukazoval, co je dobré a co špatné. Proto se upínají k autoritám, silným vůdcům, které nekriticky obdivují a slepě následují. Jsou to lidé, jimž chybí kritické myšlení, snadno podléhají demagogii a propagandě.

Pokud někdo v našem okolí je obětí nenávistných projevů či výhrůžek a máme obavu o jeho bezpečnost, můžeme nahlásit případ policii. České zákony umožňují nenávistné projevy postihovat. Dále se lze obrátit například na organizaci In IUSTITIA, jež poskytuje právní a jinou podporu obětem násilí z nenávisti (viz Užitečné odkazy). Jsme-li svědky nenávistných projevů, je dobré vyjádřit oběti podporu, nabídnout pomoc; nenávistný obsah je také možné nahlásit provozovatelům (Facebooku, YouTube apod.).
 

Tipy do výuky

AV lekce – Nenávist na internetu

AV lekce je založena na krátkém spotu, který vystihuje, jak je sice nenávistné chování v reálném životě nepřípustné, ale na internetu běžné. Aktivita Nenech se strhnout pomůže žákům uvědomit si příčiny nenávistné komunikace v prostředí internetu a přemýšlet, jak na nenávist na internetu reagovat. Aktivita Nenávist škodí zdraví zase poukazuje na nebezpečí nenávistné rétoriky a důsledky hate speech pro oběti, agresory i celou společnost.

Analýza – Hate speech

www.jsns.cz/projekty/medialni-vzdelavani/bulletin-medialni-vzdelavani/analyza/hejt

Analýza facebookového příspěvku, který obsahuje přímou výzvu k vraždění přistěhovalců.
 

Užitečné odkazy

HateFree Culture (www.hatefree.cz) – Stránky, které provozuje Agentura pro sociální začleňování Úřadu vlády ČR, pravidelně popisují a odhalují nenávistné lživé zprávy o různých skupinách obyvatel.

České centrum bezpečnějšího internetu (www.saferinternet.cz) – Kromě osvětové činnosti provozuje také horkou linku pro nahlašování nezákonného obsahu (www.stoponline.cz) a linku pomoci například proti kyberšikaně (www.pomoconline.cz).

In IUSTITIA (www.in-ius.cz) – Bezplatná poradna pro oběti násilí z nenávisti.

Jak se šíří nenávist na českém internetu? (www.clovekvtisni.cz/co-delame/migrace-v-souvislostech/jak-se-siri-nenavist-na-ceskem-internetu-2895gp) – Výzkum Člověka v tísni.

<< Zpět na přehled všech kapitol

 

               Chci odebírat Bulletin

Slavíme milion přehrání lekcí

 

Přečtěte si více
 

Děkujeme vám všem, kteří prostřednictvím našeho portálu přinášíte do tříd důležitá a mnohdy opomíjená témata. Které lekce jsou mezi TOP10? Jaká témata jsou nejoblíbenější? A co dalšího chystáme? Přečtěte si vše o milionu přehrání v našem článku.