Měsíc lidských práv: Jak vypadal na školách?

15.1.2025 / JSNS

Do kampaně Stejné příběhy, jiná jména, kterou pořádáme při příležitosti prosincového Dne lidských práv, se letos zapojilo 111 vyučujících ze 108 škol. Zapojené školy jsme vyzvali k uspořádání akce s promítáním dokumentů z nabídky lidskoprávních filmů z posledního ročníku festivalu Jeden svět. Nejpromítanějšími snímky v rámci kampaně byly Kábul v srdci, Daleko od rodinySkejtuj – všechny najdete jako samostatné lekce tady na portálu. Jak školy pojaly akce o lidských právech? Nechte se inspirovat. 

Školy dostaly k dispozici speciální mapu světa JSNS, obličejové masky odrážející vizuál kampaně a plakát k propagaci filmového festivalu. Festival proběhl na 15 školách, na dalších 10 školách pak pr oběhl festival pořádaný přímo žáky, jinde projekce s aktivitami a workshopy. V rámci kampaně proběhl úspěšný webinář s Fatimou Rahimi o situaci v oblasti LP v Afgánistánu.

Podívejte se, jak to vypadalo na Střední zdravotnické škole Beroun, ZŠ Lada, Pražském humanitním gymnáziu a Gymnáziu Podbořany.
 

Studentky 4. ročníku společenskovědního semináře Střední zdravotnické školy Beroun připravily program pro 4 třídy 1. a 2. ročníků. Program probíhal ve 2 blocích, 1. blok na téma Svoboda a lidská práva (hlavně v ČR) a 2. blok – promítání filmu Kábul v srdci s následným zařazením metodiky JSNS. 

Žáci ze ZŠ Lada pracovali s maskami – na začátek všichni měli masky bílé, tabula rasa, na závěr si ji každý pomaloval dle emocí z celého dne. Sedmáci na ZŠ Lada zhlédli snímek Můj neslyšící brácha, projekci následovala společná reflexe. V další části je čekala přednáška o ženských právech a film Kábul v srdci, nakonec přednáška o právech Židů a závěrečná reflexe. 

Studenti kvart Pražského humanitního gymnázia vytvořili balík materiálů, které mohli (nejen) třídní učitelé libovolně zařadit do výuky. Studenti 3. ročníku vyrazili na 45-90 minut do tří tříd (do sekundy, tercie a primy), kde realizovali připravené vyučovací hodiny na téma lidských práv. Jednotlivými tématy na Pražském humanitním gymnáziu byla ženská práva v Afghánistánu, práva černošského obyvatelstva v USA a rozdílné uplatňování lidských práv v EU a Americe.  

Gymnázium Podbořany o svém zapojení do lidskoprávní kampaně píše:
"Letos jsme se na gymnáziu v Podbořanech zapojili do lidskoprávní kampaně Stejné příběhy, jiná jména, kterou pořádá Jeden svět na školách. Během posledního prosincového týdne jsme do výuky zařazovali audiovizuální lekce a společně jsme diskutovali o nutnosti hájit lidská práva. Studenti v kvintě, septimě a oktávě zhlédli dokument Kábul v srdci o dvou kamarádkách, které rozdělil Tálibán. Mluvili jsme o současné situaci v Afghánistánu a zamýšleli jsme se nad základními lidskými právy i nad tím, jak bychom se cítili, kdyby nám byla upírána. V sextě, tercii a primě se promítal dokument Daleko od rodiny o 13leté dívce, kterou rodiče po vypuknutí války na Ukrajině poslali s babičkou do Německa. Studenti debatovali o zvládání těžkých životních situací nebo také o tom, jaký význam má rodina. Součástí projektu byly také obličejové masky odrážející vizuál kampaně, studenti tak mohli nasazením této masky symbolicky vyjádřit svou podporu těm, kteří v současném světě čelí útlaku či zastrašování. Děkuji všem pedagogům a studentům za zájem o tak důležité téma jako jsou lidská práva."


Lidskoprávní kampaň jsme realizovali s podporou České rozvojové agentury.