Mediální vzdělávání s JSNS ve školním roce 2024/2025
26.8.2024 / Mediální vzdělávání
Na našem portále najdete už přes 80 lekcí k mediálnímu vzdělávání. Protože svět médií se rychle mění, přicházíme i my každý školní rok s novými lekcemi a aktivitami, které můžete využít ve svých hodinách. Jaké novinky jsme zveřejnili v loňském školním roce? A co chystáme do startu toho nadcházejícího? V článku se také dozvíte, kdy a kde pro vás pořádáme celoroční kurzy, semináře a webináře. Na všech našich akcích získáte praktické tipy do výuky, budete moc sdílet své zkušenosti s dalšími účastníky a zúčastnit se debat s novináři a odborníky. Se začátkem školního roku už máme vypsané všechny termíny, tak si nezapomeňte rezervovat svoje místo.
Nové lekce a materiály
V JSNS věříme, že mediálnímu vzdělávání je potřeba se věnovat už od nižšího školního věku. Proto i naše materiály obohacujeme o audiovizuální lekce, které mají co říct i mladším školním žákům. Z vašich reakcí a z ukázkových hodin víme, že takový potenciál má lekce založená na krátkém animovaném snímku Příběh ostrakizace. Zkuste ji doporučit i svým kolegům ve sborovně – lekce pomáhá v žácích posílit schopnost empatie vůči obětem kyberšikany a pochopit důsledky takového jednání. Žáci si díky ní také osvojí postupy, jak postupovat, pokud se sami s šikanou setkají.
Velkou novinkou na našem portálu je ucelená nabídka přímo pro vyučující do výuky s umělou inteligencí. Zahrnuje návod Krok za krokem, slovníček pojmů a další praktické materiály spolu s tipy, jak zařadit výuku s AI přímo do vašich hodin. Vyzkoušet si práci s AI můžete s žáky nejen v hodinách mediální výchovy nebo českého jazyka, ale třeba i v dějepise nebo jiných předmětech.
U příležitosti voleb do Evropského parlamentu jsme vydali příručku Obraz EU v médiích. A pro zjednodušení orientace v mediálním světě jsme zveřejnili Slovníček pojmů k mediálnímu vzděláváním, který budeme průběžně aktualizovat.
Již brzo na portálu zveřejníme další tři nové lekce: Radikální algoritmy, Jak fungují cílené reklamy na internetu a Hackers - útok na soukromí. O všech třech novinkách vás samozřejmě budeme informovat nejen na portálu, ale hlavně v Bulletinu mediálního vzdělávání, tak se nezapomeňte přihlásit k jeho odběru.
Zcela nové aktivity k TikToku
Není to tak dávno, co jsme natočili vlastní krátký snímek, který má u žáků velký úspěch, s názvem Proč a jak tiká TikTok. Téma TikToku je pro mladé lidi neustále živé (dokud se neobjeví nová sociální síť) – proto jsme pro vás připravili ještě další dvě aktivity, díky kterým můžou žáci reflektovat svůj pohled na obsah, který na TikToku sledují (a publikují) a zamyslet se nad rolí sociálních sítí ve společnosti (aktivita Dva tiktokové světy). Druhá aktivita Co to o nás ví už přímo zapojuje do hodiny i umělou inteligenci: žáci si díky ní uvědomují, že jejich soukromí může být na sociálních sítích a zejména pak na TikToku hrubě narušeno, často bez jejich vědomí. Zároveň si osvojí principy zdravé argumentace ve prospěch svých hodnot a názorů, ale i schopnost chápat odlišné postoje.
Kurzy a semináře
Potřebujete dlouhodobější podporu v zavádění mediálky do svých hodiny? Nebo vám je téma médií blízké a chcete se mu věnovat systematicky a podrobněji? Tak se už nyní přihlaste do našich celoročních kurzů. Jsou určené pedagogům, ale také metodikůmi prevence nebo knihovníkům. Bezplatný akreditovaný kurz pro učitele 2. stupně základních škol se uskuteční od října 2024 do dubna 2025 v celkovém rozsahu 40 hodin. Bude se skládat z celkem šesti celodenních setkání v Praze a jednoho webináře. Kurz povede dvojice lektorů, kteří mají zároveň bohatou zkušenost s výukou mediálního vzdělávání. Tematicky jsou setkání zaměřená na fungování médií, zpravodajství, práci novinářů, dezinformace, nástroje umělé inteligence, bezpečný pohyb na internetu či sociální sítě a algoritmy.
Pro učitele středních škol otevíráme již posedmé bezplatný akreditovaný kurz mediálního vzdělávání pro vyučující středních škol. Tematicky setkání vychází z metodické koncepce 5 klíčových otázek, se kterými vás během kurzu seznámí lektor a expert na dezinformace Jaroslav Valůch z organizace Transitions. Postupně projdete témata jako zpravodajství, dezinformace, sociální sítě a jejich algoritmy či nástroje umělé inteligence.
Kalendář akcí mediálního vzdělávání
Hned zkraje školního roku se můžete zúčastnit semináře Mediálním vzděláváním proti dezinformacím v Ostravě, který se koná 19. září. Jeho hostem bude novinář Jan Žabka ze serveru Okraj. Společně s lektory představí materiály, aktivity a tipy do výuky, které pomohou ve třídě otevřít problematiku dezinformací, konspirací a mediálních manipulací. Online hrozbám se bude věnovat seminář 16. října v Brně. Jeho součástí bude i debata s odborníkem na kyberbezpečnost z projektu E-bezpečí. 31. října se můžete přihlásit na seminář s názvem Jak ovlivňují algoritmy vaši třídu. Koná se v Praze. Během setkání představí organizátoři audiovizuální lekci zaměřenou právě na to, jak algoritmy ovlivňují obsah, který děti na sociálních sítích sledují, a jak tento obsah formuje jejich názory, chování a psychické zdraví.