Příběh

Bistro, které dokáže oslovit nejen dobrým jídlem


Název projektu: Sociální bistro Střecha

Kde vznikl: Praha

Jak o něm víme: účast v soutěži Hledá se LEADr.


Sociální bistro Střecha je kombinací skvělého nápadu a velkého úsilí několika mladých lidí. Společně otevřeli letos v únoru výjimečný podnik, který nejenže pomáhá lidem bez domova a vězňům po výkonu trestu, ale také nabízí chutné veganské jídlo za příznivé ceny.

„Jsme rádi, že jsme bistro otevřeli zrovna tady. Žižkov žije komunitním životem a sociální cítění je tady podle mě jedno z nejsilnějších v Praze,“ říká Filip Hausknecht, jeden ze zakladatelů. Poznali jsme ho díky soutěži Hledá se LEADr. Už tehdy chtěl otevřít sociální podnik, kde najdou důstojné zaměstnání lidé bez domova. Filip v soutěži obsadil skvělé třetí místo. Sám byl ale trochu zklamaný. Nakonec se vyhecoval a proměnil svůj soutěžní nápad ve skutečnost. Jaký je tedy příběh tohoto nevšedního bistra?

 

 

 

 

 

 

 

 

Po přijímačkách na vysokou odletěl Filip na měsíc do Íránu, což ho přivedlo k ještě silnější potřebě projevit solidaritu. Když se vrátil do Čech, začal zjišťovat vhodné prostory a „rozhodil sítě“ na Facebooku. Už za týden se mu povedlo najít podobného nadšence: „Začali jsme mluvit o družstevním podnikání. To mě do té doby vůbec nenapadlo! Kontaktovali jsme dalšího partnera, a tak už jsme splňovali podmínky družstevnictví.“ Nově se navíc rozhodli zaměstnávat také vězně po výkonu trestu. Postupně se k nim přidali další zájemci a nakonec společně založili Sociální družstvo Střecha. S financováním jim mimo jiné pomohla také úspěšná kampaň na hithit.cz.

Podle Filipa má družstevnictví různé výhody. Například poskytuje zaměstnancům možnost být spolumajiteli bistra. „Rozhodli jsme se, že do družstva bude moct vstoupit člověk po roce práce v našem podniku,“ vysvětluje. Myslí si totiž, že po uplynutí této doby bude jasné, jestli mají zaměstnanci stejné cíle. Tím se dá vyřešit situace několika lidí, kteří budou mít nejen pravidelný plat, ale stanou se i spolumajiteli podniku. Svým zaměstnancům poskytují i pomoc se splácením dluhů. „S neziskovými organizacemi řešíme dluhy některých našich zaměstnanců. Dlužné částky chceme splácet přímo my, aby si zaměstnanci mohli kupovat potřebné věci a mít bankovní účet,“ přibližuje Filip jejich společný záměr.

Tým sociálního bistra už pár týdnů po otevření slaví úspěchy a inspiruje další. „Na konzultaci za námi byli lidé ze stavebního spolku, který se chce přetvořit na sociální družstvo. A taky několik lidí z Brna, kteří chtějí otevřít vlastní sociální podnik.“ Filipovy cíle však nezůstávají pouze u bistra. V budoucnu by rád otevřel třeba podobně fungující pekárnu a uvítal by také vznik svazu sociálních družstev, který v Česku stále chybí.


  • SOCIÁLNÍ PODNIKÁNÍ

Je také někdy označováno jako společensky prospěšné podnikání. Jeho hlavním cílem není zisk, ale řešení určitého společenského nebo environmentálního problému.

  • DRUŽSTVO

Jde o nezávislé sdružení lidí (stačí tři osoby), kteří se spojili, aby naplnili své ekonomické, společenské nebo kulturní cíle. Společně zakládají organizaci, kterou pak spolu vlastní a demokraticky řídí.

  • HITHIT

Česká internetová platforma (www.hithit.cz), která umožňuje lidem s kreativními nebo společensky přínosnými nápady oslovit veřejnost, a získat tak od nich finanční podporu na rozjezd svých projektů.


FILIP HAUSKNECHT (20)

Narodil se v Praze. Studuje v prvním ročníku na Filozofické fakultě UK. Soutěže Hledá se LEADr. se zúčastnil v roce 2016. Řekla mu o ní kamarádka, se kterou pracoval jako  dobrovolník v uprchlickém táboře v Srbsku. Součástí přihlášky bylo vypracování úkolu. Filip ho sepisoval na palandě v táboře. Do soutěže šel s projekty, které se odvíjely od jeho zkušeností s dobrovolnictvím, například sdílené ledničky, česká verze Wall of Kindness a sociální bistro. Účast v soutěži Hledá se LEADr. ho motivovala také k zájmu o komunální politiku. Je aktivním členem Strany zelených.


Autor textu: Jakub Pavlovský

Editorka: Kateřina Čížková

Foto: facebook Sociálního bistra Střecha

Slavíme milion přehrání lekcí

 

Přečtěte si více
 

Děkujeme vám všem, kteří prostřednictvím našeho portálu přinášíte do tříd důležitá a mnohdy opomíjená témata. Které lekce jsou mezi TOP10? Jaká témata jsou nejoblíbenější? A co dalšího chystáme? Přečtěte si vše o milionu přehrání v našem článku.