Podvodný příspěvek

Jak rozpoznat podvodné příspěvky na sociálních sítích ? Zanalyzovali jsme jeden z nich, který láká příjemce na vysokou výhru v loterii. Proč je pochybný, zjistíme při hlubší analýze jeho formy i obsahu.

Analyzované sdělení

 

Analýza podle 5 klíčových otázek 

 

KDO?

Příspěvek na Instagramu zveřejnil uživatel lawilliams8548. Z Instagramu nezjistíme, kdo za účtem stojí – účet není ověřený, nemá profilovou fotografii, nepoužívá skutečné jméno, nejsou tedy k dispozici žádná vodítka k ověření identity.

 

CO?

Popisek fotky nám říká, že pokud jsme označeni v příspěvku, tak jsme vyhráli peníze. Nabádá nás k otevření odkazu, kde si můžeme výhru vyzvednout, nejspíše po registraci do nějaké aplikace.

Abychom mohli informace ověřit, museli bychom navštívit avizovaný profil. Není ale dobrý nápad klikat na odkaz na neznámou aplikaci – zdá se, že výhra je příliš vysoká a příliš snadno dosažitelná, než aby to byla pravda. Už v tento moment tedy můžeme vytušit riziko podvodu.

Příspěvek neuvádí, proč jsme byli vybráni právě my, proč si výhru zasloužíme. Není jasné, na co je domnělá výhra navázaná, čím je podmíněna a jak si ji máme přesně vyzvednout.

 

KOMU?

Příspěvek cílí na všechny, kdo chtějí snadno zbohatnout a používají Instagram. Je konkrétně cílen nejspíš na náhodně vybrané uživatele Instagramu, kteří na něj kliknou poté, co jsou označeni.

Příspěvek může uživatele přimět kliknout na odkaz na stažení neznámé aplikace, u které může být riziko například ztráty dat nebo finančních prostředků.

 

JAK?

Příspěvek upoutává pozornost výraznou grafikou – fotkou nadšeného muže, velkým barevným nápisem, grafikou z herního automatu a blesky. Všechny tyto prvky jsou spjaty s energií, nadšením a vzrušením, které v nás má vyvolat pocit výhry.

V textu je použito mnoho emojis, které nás také mají motivovat k finančnímu zisku – štosy bankovek, dárek, oslava. Pozornost upoutají také ruce ukazující na odkaz, abychom hned věděli, kam kliknout dále pro získání „výhry“.

 

PROČ?

Příspěvek nás chce přesvědčit, abychom si stáhli neznámou aplikaci, ve které si údajně můžeme vyzvednout výhru. Nabídka se zdá až příliš lákavá na to, abychom skutečně něco získali. Mnohem pravděpodobněji se jedná o podvod, kdy po stažení aplikace buď přijdeme o digitální data, nebo se z nás útočník bude snažit vymámit například údaje o naší platební kartě a získat naše finanční prostředky. Těmto podvodům se říká phishing.

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.