Stejné příběhy, jiná jména | Podcastová série o lidských právech

Práva jednotlivců i skupin jsou ve světě stále porušována a nemalou měrou se na tomto stavu podílejí nedemokratické režimy totalitních států. Stejně jako v době komunistického Československa statečné osobnosti aktivně vzdorovaly zločinnému režimu, musí i dnes v mnoha zemích lidé za lidská práva stále bojovat.

Poslechněte si novou podcastovou sérii Stejné příběhy, jiná jména vzdělávacího programu Jeden svět na školách, která se zaměří na porušování lidských práv v době komunismu v Československu a aktuálně v zemích bývalého Sovětského svazu. Skrze konkrétní příběhy se dozvíte o metodách perzekuce ze strany vládnoucí moci v ČSSR nebo osudy lidskoprávních aktivistů ze současného Ruska, Běloruska a Ukrajiny. Všemi díly vás provede moderátorka Jana Peroutková. Podcastová série je součástí kampaně za lidská práva.

Pro práci s podcasty ve vyučovací hodině využijte speciální vzdělávací aktivitu - Podcast. Žáci se v ní pomocí metody I.N.S.E.R.T. učí dívat na příběhy z více perspektiv a dokáží se vcítit do situace nespravedlivě stíhaných. 

Stáhnout PDF


Díl první: Československo 50. léta

V roce 1948 převzal v naší zemi moc komunistický režim a zahájil teror proti vlastním obyvatelům. Historik Petr Blažek popisuje porušování lidských práv v Československu v 50. letech 20. století. O příběhu Zdeňka Dvořáčka mluví studenti z Gymnázia Šlapanice.


Díl druhý: Československo 70. léta

V 70. letech už komunistický režim v ČSSR své občany nepopravoval, ale přesto nekompromisně vyžadoval jejich loajalitu. Historik Petr Blažek přibližuje represivní nástroje používané režimem v době tzv. normalizace. O setkání s Vladimírem “Lábusem” Drápalem vypráví studentky z Gymnázia Lovosice.


Díl třetí: Rusko

Porušování lidských práv v zemích bývalého Sovětského bloku má kořeny jednoznačně v Rusku. Vývoj od rozpadu SSSR po nástup Putina k moci přiblíží novinář Ondřej Soukup. Zazní příběh vězněného matematika Azata Miftachova a čečenského právníka Abubakara Jangulbajeva.


Díl čtvrtý: Ukrajina

V roce 2014 se krymští Tataři postavili proti anexi Krymu. Po připojení území k Rusku jsou vystaveni únosům, fyzickému násilí a teroru. Souvislosti přiblíží ukrajinistka Lenka Víchová. Zazní příběh duchovního vůdce krymských Tatarů na Ukrajině, Narimana Dželala.


Díl pátý: Bělorusko

Pozadí zmanipulovaných voleb v roce 2020 i úloha žen v protivládních protestech proti diktátoru Alexandru Lukašenkovi: To jsou některá z témat, o kterých mluví Ondřej Klípa. Doplní je příběh v současnosti vězněného Alese Bjaljackeho a Eduarda Babaryky.


Stejné příběhy, jiná jména si můžete poslechnout také v podcastových aplikacích:


Na natáčení se podíleli pracovníci Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni, kteří přiblížili konkrétní příběhy vězněných aktivistů.

Námět: Příběhy bezpráví - Natálie Hadwigerová, Aneta Kočíková, Eva Nachmilnerová, Tereza Anna Štegmannová

Produkce a realizace: Eva Nachmilnerová, Tereza Anna Štegmannová

Moderace: Jana Peroutková

Znělku načetl: Václav Neužil

Střih: Eva Nachmilnerová, Pavel Fanta

Mix: Pavel Fanta 

Hudba: Jan Opin Pivoňka 

Natočeno ve studiu Professional Sound v říjnu a listopadu 2022

Partner projektu:

Spot a podcast Stejné příběhy, jiná jména vznikl díky podpoře Norských fondů v rámci projektu JSNS - Vzdělávání o lidských právech prostřednictvím audiovizuálních materiálů (reg. č. LP-HRMGSA-046).